Rahapesu andmebüroo hoiatab: rahvusvaheline kuritegevus kasutab skeemides Eesti firmasid
Rahvusvahelised kuritegelikud võrgustikud kasutavad Eesti osaühinguid variettevõtetena rahapesu, kelmuste või maksukuritegevuse skeemides, kinnitab Rahapesu Andmebüroo.
Rahvusvahelisel tasemel on näha, et kasiinod pesevad ühe sagedamini erinevate kuritegudega saadud raha. “Näiteks Ameerika Ühendriikidele suuri probleeme valmistav fentanüüliäri ja sealt teenitav tulu suunatakse puhtaks pesemiseks sageli just hasartmänguteenuse pakkujate juurde,” toob rahapesu andmebüroo esile. Fotol rahapesu andmebüroo juht Matis Mäeker.
Foto: Raul Mee
Äripäev kirjutas sel nädalal, kuidas kasiinod saavad makseid varifirmade kaudu, millest osa on Eestis asutatud. Samasuguseid skeeme kirjeldab rahapesu andmebüroo oma värskes aastaraamatus.
“Pyöräytä Pelikaani turbiini,” kutsub veebikasiino õnneratast keerutama. Pelikaani, Jokeri, Buumi ja Slotti on mõned veebikasiinod, mis on haaranud tegevusloa Eestist, kuid on mõeldud Soome hasartmängusõpradele. Soome seadus aga keelab teiste riikide kasiinodel end soomlastele suunata, ütleb naaberriigi politsei.
Eesti jagab veebikasiinodele litsentse, kuid siin tegutsemise asemel sihivad ärid kohe Soome turgu. Sellist tagaukse kaudu tulemist peab Soome politsei illegaalseks, aga Äripäevale antud kommentaaris tõdeb Soome politsei vanemkonsultant Laura Rinne, et koostööd Eesti ametiasutustega on tehtud vähe.
Kuidas muuta julge idee püsivaks edulooks? Tea Varrak on hariduse vallas teerajaja, kes koos meeskonnaga pani 30 aastat tagasi aluse Audentesele – erakoolile, mis tänaseks on kasvanud rahvusvaheliseks hariduskeskuseks. See lugu ei ole ainult kooli rajamisest, vaid ka visioonist, juhtimisest ja jätkusuutlikkusest – teemadest, mis on olulised ka ärimaailmas. Mis on olnud selle eduloo võtmetegurid ja mida saame sellest tänases muutuvas maailmas õppida?