Globaalne pilk: Hiina võib hakata otsima välisvaenlast, valikuid on üks
Hiinas kehtib kirjutamata reegel, et senine poliitiline süsteem püsib seni, kuniks on tagatud inimeste majanduslik heaolu. See võib olla aga nüüd löögi all, arutles Hiina-ekspert Rüüt Kaljula saates “Globaalne pilk”.
Hiina noormees loeb presidendi Xi Jinpingi kirjutatud teost "The Governance of China". Hiina majanduses on praegu pingelised ajad, näiteks ulatub noorte tööpuudus mõningail andmeil isegi 50%ni. Foto: Scanpix
Hiinat kummitavad ulatuslikud majanduslikud probleemid, alates uppis kinnisvaraturust ja lõpetades noorte tööpuudusega, mis mõningatel andmetel ulatub suisa 50%ni. Niisiis võib juhtuda, et Hiina suunab oma pilgud välisvaenlasele, et saada tähelepanu eemale siseprobleemidelt. Ja selleks vaenlaseks on suurima tõenäosusega Taiwan.
Autotööstuse tulevik on täiselektriline, praegu pole ühelgi investoril selles ilmselt enam mingit kahtlust. Selle tuleviku võitjate hulka, elektriautode ehitamisele pühendunud spetsialiseeritud ettevõtete kõrvale trügivad ka vana kooli autotootjad.
Hiina kaubandusministeerium ning tolliamet teatasid, et piiravad 1. augustist galliumi ja germaaniumi eksporti ning ka neid sisaldavate toodete eksporti. Mõlemad metallid on haruldased ning hädavajalikud pooljuhtide, elektriautode ning telekommunikatsioonivahendite tootmises.
Tartu vanalinn saab peagi juurde ainulaadse uue elamuarenduse. 19. sajandist pärit ehitis, mis on ajalooliselt kuulunud nii vankrimeistrile kui tegutsenud hotell Draakoni nime all, läbib nüüd põhjaliku uuenduskuuri. Uue omaniku Livida käe all rajatakse sinna kaasaegne ja luksuslik äri- ja korterelamu, mis pakub esmakordselt võimalust soetada kodu täielikult renoveeritud majja otse Tartu südames.