“Seoses kodus töötamisega on paljudes ettevõtetes inimesed üksteisest kaugeks jäänud ja tiimitunnet ei ole enam,” jagasid Kaamos Groupi osanikud ja õed Teele Jõeleht ja Juulika Vahter pereettevõtlusele keskenduvas saates “Võitjate põlvkonnad”.
- Kaamos Groupi osanikud Teele Jõeleht (vasakul) ja Juulika Vahter pole töötajatelt kontoris käimise kohta etteheiteid kuulnud. Foto: Jana Palm
Just seetõttu on Eesti ühes suurimas ettevõttes Kaamos Groupis põhimõte, et kõik on kontoris kohal.
“Tunnen, et kui ma kontoris ei käiks, siis minu jaoks oleks see täielik kvaliteedi vahe,” jagas Teele. Õed leiavad, et ühiste ideede genereerimist ja meeskonnatunnetust kodukontoris ei teki. Ükskõik kui mugav ja ajasäästlik kodukontor tööle ja koju sõitmise mõttes on, siis meeskonna koos olemine annab nende sõnul tulemuslikkusele nii palju juurde. Üksteise nägemist ja kööginurgas vestlemist peetakse oluliseks osaks töökultuurist.
Teelel ei ole just tiimi mõttes pikaajaliselt usku kodukontorisse, kus esmaspäeviti ja reedeti töötatakse kodus. “Väga palju häid mõtteid tuleb just kööginurgas kolleegidega rääkides,” lisas ta. Samas kui laps on haige, torumees on tulemas või on mõni muu põhjus eemalt tööd teha, siis see paindlikkus võimaldatakse.
Töötajatelt nad etteheiteid kuulnud ei ole, vaid on just saanud kinnitust, et kontoris olevad töötingimused on väga head. Teele lisaski, et juhul kui töötajad tahavad eemalt töötada, siis tuleks üle vaadata töötingimused kontoris. Kaamoses on pidevalt tööl üritused, tähistatakse sünnipäevi, tuuakse reisilt meeneid ja lausa mõeldakse välja põhjuseid, miks koguneda kontorisse ja kööki.
Juulika ja Teele usuvad, et ühtsus on miski, mis on tulnud ettevõttesse kaasa nende pere väärtustest ja harjumustest. Teele ütles, et nende peres on pidu au sees. „See on miski, mida me perena teeme – koguneme seltskondlikult ja vestleme. Vabal ajal suhtlemine on väärtus.”
- Suurärimeest Kaido Jõeleht oma kuue lapsega. Foto: Erlend Štaub
“Meil on palju ühiseid tegevusi töökaaslastega ka väljaspool tööaega. On näha, et inimesed tahavad kolleegidega koos olla. Üheskoos käiakse näiteks padelit mängimas ja suusatrennides. “Üheskoos” on ka nende üheks ettevõtte väärtuseks.
Saates „Võitjate põlvkonnad“ rääkisime seitse aastat tagasi Eesti ühe suurima ettevõtte Kaamos Holdings omanikuks saanud õdede Teele ja Juulikaga veel, miks nende tippettevõtjast isa Kaido Jõeleht kõik oma lapsed ettevõtte omanikuks on otsustanud teha ja mis nende jaoks pärast seda muutus.
Lisaks arutame, mis on nende kärgpere suure ühtsuse aluseks ja kuidas nad seda ühtekuuluvustunnet ka Kaamose töötajateni viivad. Jõulueelsele saatele omaselt rääkisime palju ka heategevusest, kuna mõlemad leiavad, et kui endal on hästi, siis tuleb panustada ka teistesse, kes seda rohkem vajavad.
Saadet juhib Jana Palm.
Perekond Jõeleht: kui endal läheb hästi, siis tuleb mõelda ka teiste heaolule
Pereettevõtjate liikumist toetab Büroomaailm, mis on pereettevõte juba 30 aastat.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kolleegid, äripartnerid, abikaasad ja lapsevanemad Liisu ja Robert Miller tegutsevad igas rollis ja valdkonnas ööpäev läbi koos. Kui Roberti vanemad tegid Liisule ettepaneku pereettevõttes tööle hakata, ütles Liisu enda sõnul kohe ära, et tema ei ole hull. Kui üks hetk lõpetati selle töökoha pakkumine, siis tundis ta, et ikkagi sooviks pereettevõttesse panustada, ja on siiani selle otsuse üle õnnelik.
Lapsi hakatakse üheksa-aastaselt intervjueerima
On palju teise põlvkonna ettevõtjaid, kes töötavad pereettevõttes ja täidavad mingit rolli, aga tunnevad end tegelikult lõksus, tuli välja pereettevõtlusele keskenduvas saates “Võitjate põlvkonnad”, kus arutati ka, kuidas saaks sellise olukorra tekkimist ennetada.
Väikefirma Kalaarsenal asutaja Tiit Veskus ja tema võistlustantsija taustaga poeg Robert Veskus on ühel meelel, et väikeäri pidamine on elustiil, mida peab nautima. Tuleb rõõmu tunda väikestest asjadest ning siis tulevad ka rahulolevad kliendid, on Tiit Veskus veendunud.
Ettevõtet ostes ja müües sõlmitakse siduv hinnakokkulepe alles üsna lõpus, kui on hinnatud firma väärtus ja tehtud hoolsusaudit ehk due diligence raport. Teinekord võib sellest selguda, et miljoniga kasumis ettevõte on hoopiski miljoniga kahjumis, räägiti saates.