Töötajate kultuuritarbimise ja ettevõtjate kultuuritoetamise suurendamiseks ja hõlbustamiseks tuleb riigil luua maksusoodustuste abil soodustavad tingimused.
- Logistikaettevõtte Nordneti juht Madis Laansalu (vasakul) on üheks suurtoetajaks Eesti Filharmoonia kammerkoorile. Kammerkoori tegevjuht Esper Linnamägi on paremal.
Logistikaettevõtte Nordneti juht Madis Laansalu on üheks suurtoetajaks Eesti Filharmoonia kammerkoorile. Kui selleks võimalus avanes, tuli Laansalu sõnutsi ettevõttes lahendada hulgaliselt maksuküsimusi.
Ta ütleb, et kammerkoorile eraldatud toetust maksustatakse, justkui makstaks Nordnet koorile palka.
„Riigil on see pool lahendamata, toetusesse suhtutakse kui tavalise palga maksmisesse, mida see ei ole,“ nentis Laansalu.
Ta selgitas, et seetõttu tuleb ettevõtjatel kultuuritoetuse summast maksta lisaks 33 protsenti sotsiaalmaksu.
Ühtlasi vajaks Laansalu hinnangul maksukorrektsiooni töötajatele suunatud kultuuritegevused.
„Töötajate koolitamine on normaalne ettevõtlusega seotud kulu, aga kui korraldasime enda töötajatele teatrikülastuse, siis selle eest pidime maksma erisoodustusmaksu,“ rääkis ettevõtja.
Tema ettepanek oleks, et kultuurilise tegevuse soodustamiseks võiks olla töötajate palgast teatud ulatus maksusoodustusega. „See ei pea olema ülemäära suur, aga protsent palgafondist kõlab mõistlikult. Ja oleks üks takistus vähem toetuse andmisel,“ sõnas Laansalu.
Kammerkoori tegevjuht Esper Linnamägi sekundeeris ja tõi välja, et sellekohaseid ettepanekuid on ka kultuuri arengukavas. „Ametlikes dokumentides on häid ideid välja toodud, mida ei ole suudetud rakendada,“ sõnas Linnamägi.
Sellest, miks peaks kultuuri toetama ka paadunud kapitalist, kuidas on koorilaulmine viinud edasi ettevõtet Nordnet ja millised muutused on aset leidmas kultuuri toetamises, saab pikemalt kuulda saatest.
Saatejuht on Eget Velleste.
Kultuuri toetamine on täis maksukünkaid. Ettevõtja: toetus pole palgamaksmine
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Suurte plaanidega helilooja Elis Hallik läheneb karjäärile ettevõtja mõtteviisiga. Hiljutise projekti teostamiseks õnnestus tal raha kaasata 30 edukalt naiselt.
Filmifestival PÖFF tõi majandusse tagasi 11 miljonit eurot. Peakorraldaja Tiina Lokk ütleb novembrikuise suursündmuse järel, et toetajaid on üha raskem leida.
Ettevõtja Siiri Tamm ütleb, et väiksema suurusega ettevõtete toetussummad ei saa olla võrreldavad suurte tegijate omadega, kuid ta julgustab toetamist alustama ka mõnesajast eurost.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.