Ekspeaminister ja endine Reformierakonna esimees Andrus Ansip kinnitas Äripäeva raadios, et kavatseb kandideerida Euroopa Parlamenti, kuigi oravate praegune juht Kaja Kallas on öelnud, et ta ei peaks kandideerima. Reformierakonnast Ansip lahkuda ei kavatse.
- Andrus Ansip ja Kaja Kallas 2019. aastal Euroopa Parlamendi valimispeol. Foto: Andras Kralla
“Olen otsustanud uut mandaati küsida. Mulle see töö meeldib ja leian, et mul on ka midagi anda.
Kaja Kallas ega keegi teine ei peaks valijate eest otsustama, kas mul on mõtet kandideerida, pigem see suurendab trotsi, soovi kandideerida,” ütles Euroopa Parlamendi liige, 2019. aastal eurovalimistel Reformierakonna esinumbrina 41017 häält saanud Ansip.
Ansip ütles Äripäeva raadio saates “Fookuses: Euroopa majandus”, et talle ei ole “absoluutselt oluline”, millisele kohale ta Reformierakonna valimisnimekirjas saab. Teda ei heiduta ka see, et parteisisesed konkurendid saavad eeliseid. “Kui mulle on otse ära öeldud, et Reformierakonna raha minule ei kulutata, siis on selge, et teised saavad valimiste eelarvest rohkem,” märkis Ansip.
Pikalt Reformierakonda juhtinud Ansip lükkas saates ümber spekulatsioonid, nagu võiks ta liituda mõne teise erakonnaga või minna valimistele üksikkandidaadina. “Need jutud võiks unustada, minust ülejooksikut ei saa,” ütles ta.
Vastasseis Kaja Kallasega läks Ansipi sõnul isiklikuks pandeemia ajal 2021. aastal, mil ta kritiseeris Reformierakonna sees erakonna peaministrist juhti vaktsineerimise aeglase tempo pärast. “Ütlesin ühes raadiosaates, et kui meil olnuks pronkssõduri ajal kabinetis selline minister, kes valitsuse seisukohti ei jaga, nagu seda oli vaktsineerimise suhtes skeptiline Anneli Ott, siis oleks ta pidanud lahkuma. Sellele järgnes isiklik rünnak, et Ansip on alati olnud sõnades tugevam kui tegudes,” meenutas Ansip.
Tema sõnul anti nii sisuliselt hinnang kogu üheksa-aastasele Reformierakonna peaministriperioodile, mil valitsusjuht oli Ansip, ja juhiti tähelepanu eemale saamatuselt seoses vaktsineerimisega. “Praegu on samamoodi, kui on vaja vastuseid, mida on vaja teha Eesti majanduses, mis on kaheksa kvartalit järjest languses ning Reformierakonna reiting on püsivas madalseisus.”
“Probleem ei ole Ansip, probleem on see, et meil on, mida kritiseerida. Ansipist lahtisaamine ei lahenda probleeme. Tuleb leida lahendusi üleskutsete asemel olla vähem ülbed ja rohkem empaatilised,” märkis Ansip, kes enda sõnul pole 2021. aasta suvest Kaja Kallasega vahetult suhelnud. “Initsatiiv on alati tugevama käes ja see on võimul olija.”
Saates “Fookuses: Euroopa majandus” räägiti ka Euroopa Parlamendi tulevasest koosseisust, liikmesriikide ühistest investeeringutest kiibitootmisse ning põhjustest, mis takistavad Euroopa digidentiteedi loomist.
Intervjueeris Äripäeva ajakirjanik Neeme Korv.
Andrus Ansip: Ansipist vabanemine Kaja Kallase probleeme ei lahenda
Seotud lood
Reformierakonna tipp-poliitikute Andrus Ansipi ja Kaja Kallase avalik kraaklemine kahjustab nii nende endi kui ka erakonna mainet, arutlesid ajakirjanikud arvamussaates „Äripäev eetris“.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.