Kaks kolmest saate “Tööandjate tund” külalistest hindas, et majanduse põhi ei ole veel käes ja enne olukorra paranemist kriis veel süveneb. “Päris käes veel ei ole,” vastas Maag Foodi juht Silver Kaur. “Loodetavasti aasta teises pooles läheb paremaks, aga enne läheb veel halvemaks.”
- Jaanus Vihand selgitab saates, miks ettevõtjaid lämmatav bürokraatia vohab. Foto: Andras Kralla
Saates tulebki sel korral juttu sellest, millises sektoris on optimistid ja millises pessimistid, ettevõtete ja majanduse konkurentsivõimest ning sellest, mis seda räsivad – vohav bürokraatia, üleöö muutuvad seadused ja maksud, ebakindlus ning riigirisk – ja mis kasvatada aitab.
Lisaks selgub, millised õppetunnid on andnud kestev ja vinduv kriis, kuidas agressiivse naabri kõrval investeeringutele atraktiivne olla ja kuidas nii riik kui ettevõtted peaksid ambitsiooni tõstma.
Saates on külas A Le Coqi juht Jaanus Vihand, Maag Foodi juht Silver Kaur ja Baltic Restaurants Estonia juht Aaro Lode. Saatejuht on Rivo Sarapik.
Ettevõtjate optimism: läheb paremaks, aga enne läheb hullemaks
Seotud lood
Majanduse oodatav taastumine võib osutuda surnud kassi põrkeks, kui kriisis ettevõtete ja majandusruumi konkurentsivõime arendamiseks vajalikke samme ei astuta, leiavad ettevõtjad.
Mis kasu on võimalusest kiiresti ettevõtet asutada, kui sellele järgneb aastaid lubade ja kooskõlastustega tegelemist, küsib ettevõtja. Just vähene bürokraatia ja kiire asjaajamine võiksid ettevõtjate arvates olla Eesti eelised investeeringute meelitamisel ka agressiivse naabri kõrval.
Meie eesmärk võiks olla kiireima asjaajamisega riik, räägib saates “Tööandjate tund” Eesti Keskkonnateenuste juht Argo Luude. “Mis kasu on sellest, et ettevõtte saab arvuti taga luua ülikiiresti, aga kui sul vaja lubasid ja litsentse, siis nende tegemine võtab sama kaua aega kui Prantsusmaal.”
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.