LHV Briti panga tehnoloogiajuht ja finantsvahendajate valdkonnajuht Andres Kitter rääkis investeerimisfestivalil LHV Banki arengust, tööjõust ja tulevikusuundadest, aga ka iseenda portfellist.
- Andres Kitter puudutab Äripäevale antud intervjuus LHV Banki arengut. Foto: Mailis Vahenurm
Kitter kommenteeris LHV Briti äri viimase aja edukust ja puudutas ka pisut eesmärke.
Küsimusele, kas LHV Banki kasv hakkab aeglustuma, kui Inglise keskpank asub intresse alandama, vastas Kitter, et kõik tänapäeva laenulepingud on ujuva intressiga. “Keskpanga intressimäär kindlasti mõjutab majandust tervikuna. Meie laenutegevus ja laenutegevuse hinnastamine on seotud riski ja riskimarginaaliga, mis ei sõltu keskpanga hinnast.”
Intervjuus räägitakse ka arendustööjõu leidmisest. "Eks heade inimeste leidmine on igal pool keerukas ja ülioline. Mis puudutab IT- ja tehnoloogiainimesi, siis väljaspool Londonit on meil kontor Leedsis ning seal on LHV nimi juba päris laialt tuntud," kommenteeris Kitter. Inglismaal on palgakulu aga kaks korda suurem kui Eestis.
Intervjuust selgub, kuidas plaanib LHV Bank kasvu saavutada ja mis kuulub Andres Kitteri portfelli peale LHV aktsiate. Intervjueerib Mai Kroonmäe.
LHV on üha rohkem seotud Inglismaaga
Seotud lood
Investeerimisfestivali ajutist stuudiot külastas vigursuusataja Kelly Sildaru, kes rääkis sellest, kuidas treeninglaagrit võimalikult odavalt planeerida.
Ettevõtete juhtidel tuleb muude küsimuste kõrval mõelda ka sellele, mil moel oma töötajaid kõige tulemuslikumalt innustada. Mitmed neist on kasutusele võtnud boonuspaketid ja üha rohkemad kaaluvad töötajatele lisahüvede pakkumist, just selliste, mida päriselt enim vajatakse ning hinnatakse: tööalased arenguvõimalused, rahalised boonused, täiendav tervisekindlustus, paindlik töökorraldus ja ühisüritused. Leinonen toetab oma klientidest tööandjaid iga päev just motiveerimisprogrammide väljatöötamisega. Millised on kõige populaarsemad boonusmeetmed?