Allee galerii sügisoksjonil on tänavu rekordiliselt 217 tööd müügis. Kunstiturg käib majandusega teist jalga ning rasketel aegadel leitakse, et just kunstiteosesse tasub oma vara väärtuse säilitamiseks investeerida, rääkis galerii juht Katre Palm.
- "Põrgu" on Eduard Wiiralti vasegravüür, mis valmis 1932. aastal. Foto: Wikipedia
“Kunst on väga hea varaklass, kus hea kunst pikaajalises perspektiivis oma väärtust kunagi ei kaota, pigem on seal tõusutrend sisse kirjutatud,” rääkis Palm. Seejuures saab praegu taas osta graafiku Eduard Wiiralti üht tuntumat teost “Põrgu”, mille alghind on 48 000 eurot.
Äripäeva raadio hommikuprogrammi intervjuus rääkis Palm, kust Wiiralti “Põrgu” galeriisse tuli ning milline on tema jaoks kõige erilisem lugu kunstitöö oksjonile jõudmisest. Samuti kirjeldas ta, kes praegu kunsti ostavad, kuidas galerii uusi huvilisi meelitab, mis summast oksjonid algavad, millised on kõige kallimad tööd ja kelle teoseid praegu veel osta saab.
Küsis Linda Eensaar.
Rekordid kunstioksjonitel. Müügil on Wiiralti üks tuntuim teos
Seotud lood
Tasub kiirustada, enne kui mõni Araabia šeik ta ära ostab. Martin Saare taies maksab 120 000 eurot. Sinnamaani saab seda maali veel näha Linnar Viigi asutatud muuseumis PoCo.
Oktoobris tulid investor Toomase investeerimisklubile külla erinevate alternatiivsete investeeringute eksperdid, kes jagasid lugusid enda edukatest investeeringutest kunsti, luksustoodetesse ning veinidesse.
Allee galerii juhataja ja kuraator Katre Palm soovitas algajale investorile kunsti süveneda, sest teoste tootlus tuleb tavaliselt 5–10 aasta pärast ning kiiret tulu sellest loota ei saa.
„Kui baari tulevad mersuga mees ja traktorist, siis kumma võtad? Kõik vahivad mersuga meest, aga traktor maksab kaks ja pool miljonit. Tuleb osata vaadata ikka,“ selgitas investor Marju Karin oma strateegiat. Alternatiivinvesteeringutega õnnestus Karinil kokku saada ka oma Hispaania korteri sissemaksu summa.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.