Tõnu Toompark eelmisel aastal investor Toomase Investeerimisklubi üritusel rääkimas korterite üüriäri tasuvusest. Foto: Andras Kralla
Toompark räägib saates “Ruutmeetrite taga”, et selleks oleks vaja väikesemat pakkumiste arvu, oluliselt suuremat rahavoolist tootlust, paremat intressimäära ning ka märksa suuremat veendumust, et vara väärtus hakkab kasvama. “Vara väärtuse kasv on pakkunud üüriinvestorile ajalooliselt ligikaudu kaks kolmandikku tootlust, sest rahavooline tootlus aitab vaid kulud ära katta,” selgitab Toompark viimase tingimuse olulisust.
Teisest pensionisambast välja võetud raha vähendas küll tulu pankade fonditasudelt, kuid tõi juurde ka uusi laenukliente. Vabaks saanud raha kasutati kodulaenude sissemakseks, hoiuste suurendamiseks, vanade kohustuste tasumiseks.
Maksutõusud pärsivad tegevust kõige rohkem, vastasid ligi pooled pea 1400 ettevõtlussektori juhist, kelle eeloleva kuue kuu äriplaane Äripäeva Infopank küsis. Üha suuremat leevendust tunnevad nad aga langevatest intressidest ja nõudluse elavnemisest.
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.