Kuigi ehitussektor on tarbija ega paiska ise emissioone õhku, kulub pool Eesti energiatarbimisest hoonetele. Riigi esindajad selgitavad, mis regulatsioonid muutuvad ja kuidas hoonete energiatõhusust tõstetakse.
- LIFE IP BuildEST projektijuht Lauri Suu ja kliimaministeeriumi elukeskkonna ja ringmajanduse asekantsler Ivo Jaanisoo avavad ehitussektori suuri samme. Foto: Jarmo Järvsalu/Andras Kralla
Ehitusel on kandev roll jalajälje vähendamises: pool Euroopa maavaradest läheb ehitusse, pool Eesti energiatarbimisest kulub hoonetele ja kolmandik jäätmetest tekib ehitussektoris. "Mõju, mida meie igapäevaselt elukeskkonna loomisega avaldame, on väga suur," tõdeb kliimaministeeriumi elukeskkonna ja ringmajanduse asekantsler Ivo Jaanisoo.
Seekordse "Rohepöörde praktikute" saate fookus ongi ehitusel ja kinnisvaral, täpsemalt regulatiivsetel muutustel, energiatõhususel ja renoveerimisel. Saates kuulete kahte ettekannet eelmisel nädalal toimunud ESG ehituses ja kinnisvaras konverentsilt.
Saate esimeses pooles avab asekantsler Jaanisoo kolme suuremat regulatsiooni, mis järgmisel aastal ehitus- ja kinnisvarasektorit ees ootavad: kliimaseadus, ELi hoonete energiatõhususe direktiivi uustöötlus ja ehitustoodete määrus (CPR). Need puudutavad muu hulgas ehitiste olelusringi mõõtmist, riigihankeid ja energiamärgiseid. Käimas on ka projekt, mis võimaldaks reaalajas energiatõhusust mõõta.
Saate teises pooles räägib avaliku sektori projekti LIFE IP BuildEST projektijuht Lauri Suu hoonete renoveerimisest ja annab ülevaate, kus oleme, kuhu peame jõudma ja millised on parimad praktikad. "Eesti maja on vanem kui Eesti inimene ehk hoonefondi vanus on selline, et sellega peab midagi ette võtma," ütleb Suu.
Kui algul renoveeriti hoonete otsaseinu, siis 2010ndatel hakkas riik toetama täielikku renoveerimist. Nüüd liigutakse massrenoveerimise suunas, mis eeldab tehaselist renoveerimist. Suu räägib täpsemalt, mida see tähendab, ja toob välja mitu head näidet üle Eesti.
Ehitust ootavad ees suured muutused: hooned saavad korda ja emissioonid kukuvad
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kui Swedbanki kinnisvaraosakonna juht Ero Viik ütles mõne nädala eest, et lähema paari-kolme aastaga odavnevad madala energiaklassiga paneelmajade vanad korterid järsult, siis maaklerid näevad nende tulevikku heledamates toonides.
Laks: likviidsust oli juurde vaja
Kinnisvaraettevõte Hepsor müüb uute projektide rahastamiseks Tallinna kesklinnas Lembitu tänaval asuva kinnistu Pihlamaa ASile 2,9 miljoni euroga.
Fund Ehitus võitis hiljuti Tallinna vangla kinnistu konkursi, kus nende ettevõte oli üllatuslikult ainus pakkuja, kuid see siiski ei löönud juhte verest välja. “Ju siis konkurendid hindasid riske ja võimalusi meist erinevalt,” tunnistas ettevõtte juht Reigo Marosov.
Ülemiste linnakut arendav Mainor Ülemiste viis lõpule kinnistu müügi Ericsson Eestile, kuhu ettevõte plaanis ehitada targa tootmise ja tehnoloogiakeskuse.
Töötukassa peale mõeldakse enamasti siis, kui räägitakse töötusest, koondamistest, maksude tõstmisest või koolitustest. Vähem tuleb jutuks aga tööturuasutuse tase ja võrdlus teistega, eelkõige muidugi naabritega.