Eesti valmisolek kriisiks on kehv, eriti täbaras seisus on suurlinnade korterielanikud, ütles Kriisiuuringute Keskus juht Hannes Nagel.
- Eestis on küll märgitud ära varjumiskohad, aga need ei asenda varjendeid, toonitas Kriisiuuringute Keskuse esindaja. Foto: Liis Treimann
Nagel rääkis Äripäeva raadio teisipäevases hommikuprogrammis, et kui vaadata Eesti varjumiskohti ja varjendeid, siis varjendeid sisuliselt ei ole. Samas varjumiskohad ei asenda varjendeid, toonitas Nagel.
Kriisiuuringute Keskuse juht lausus, et seni on riik liikunud püsikaitse parandamisel väga aeglaselt. "Kas meil tõesti on vaja uut kriisikogemust?" küsis Nagel retooriliselt.
Kuigi Eestis on alles ka Nõukogude Liidu okupatsiooni ajal rajatud varjendeid, siis nendest pole väga palju kasu, märkis Nagel, sest vanad varjendid on amortiseerunud.
Hannes Nagelit intervjueeris Siim Sultson.
Kriisiekspert: eestlased pole kriisiks valmis, varjendeid pole
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Käputäie kortermajade keldrid kohandatakse riigi raha eest esmase varjumise kõlblikuks, kuid ilmselt peavad ühistud edaspidi kopsaka kulutuse ise kinni maksma. Paljudesse majadesse pole aga kuidagi võimalik rajada varjumiskohta.
Kinnisvaraarenduse ettevõtte Metro Capital tegevjuht Ain Kivisaar suhtub skeptiliselt Ukrainas sõja järel avanevasse võimalusse arendada ja ehitada: Eesti oma mahtudega ei pääse suurte kõrval löögile, küll aga läheb siin materjalidega keeruliseks.
Lisatud ministeeriumi kommentaar
Siseministeeriumis küpseb plaan kohustada kinnisvaraarendajaid ehitama uutesse majadesse varjumiskohtasid. Arendajad kahtlevad, kas kohustus ikka kujuneb nii lihtsaks ja soodsaks, nagu siseminister Lauri Läänemets praegu lubab.
Olles näinud raketitabamusi Viimsit meenutavas Irpinis, ei jää kahtlustki, et ka Eestis peaks olema elementaarsed varjumiskohtade nõuded täidetud, kirjutab siseminister Lauri Läänemetsa nõunik Vootele Päi vastukajana kinnisvaraarendajate kriitikale.
Küberturvalisus peaks olema igaühe igapäevaelu lahutamatu osa. Olenemata sellest, kas oled eraisik, väikeettevõtja või suurfirma juht, mõjutab digitaalne maailm paratamatult kõiki, kes internetis toimetavad. Tele2 ärikliendi erilahenduste ja IT-teenuste juht Janek Jaago selgitab, miks on vähemalt esmane digikaitse hädavajalik igale kasutajale.