Eesti riik otsustas tekitada riikliku fondivalitseja SmartCapi juurde 100 miljoni euro suuruse kaitsefondi, et saaks ühest küljest kindlustada Eesti julgeolekut, aga samas kasvatada ka majanduse konkurentsivõimet, selgitas majandusminister Erkki Keldo.
- Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo. Foto: Liis Treimann
Keldo rääkis Äripäeva raadio kolmapäevases hommikuprogrammis kõlanud intervjuus, et sellise fondi tegemise tingisid kaitsetööstuste vähesed võimalused saada rahastust pankadest.
Minister rõhutas, et kaitsefond hakkab tegutsema turutingimustel ning raha läheb ettevõtetesse nii otseinvesteeringutena kui ka läbi fondide. Samuti saab võimalusel raha kaasata välisettevõte, kui tegemist on NATO liikmesriigi firmaga ja see toetab Eesti julgeolekut, lisas Keldo.
Kaitsefond teeb otseinvesteeringuid seemne-, varase faasi ja kasvufaasi kaitsetööstusettevõtetesse, mis arendavad või toodavad sõjalise ja kahese kasutusega tooteid ja tehnoloogiaid.
Tehinguvoos eelistatakse Eesti ettevõtteid ja tugeva Eesti kohaloluga erasektori fonde. Investeeringute suurus on kuni 10 miljonit eurot ühe ettevõtte kohta ning kuni 20 miljonit ühe fondi kohta.
Erkki Keldot intervjueeris Martin Johannes Teder.
Minister Keldo: riik suunab raha kaitsetööstusse, sest pangad peavad seda tabuks
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti riikliku fondivalitseja SmartCapi meeskonnaga liitus endine BaltCapi investeeringute juht Kristjan-Mart Piirsalu.
Eestis on vaja luua rohkem kohapealset kaitsevõimekust, sest vastasel juhul oleme olukorra eskaleerudes äärmiselt suure väljakutse ees, ütles SmartCapi juhatuse liige ja fondijuht Sille Pettai.
Valitsus plaanib luua riikliku fondi, mis investeerib kaitsetööstusse raha otse ja erafondide kaudu. Praeguste ekspordigarantiide arvel suunatakse fondi 50 miljonit eurot.
Riik peab tegema jõupingutusi rahvusvahelise kaitsetööstuse tekkeks vajalike eelduste loomiseks, kirjutavad advokaadibüroo Cobalt partner Kristel Raidla-Talur ja advokaat Mart Blöndal.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.