Esmaspäeval ametisse vannutatud Donald Trump ei raisanud hetkegi ja kehtestas juba esimesel ametipäeval mitukümmend presidendimäärust. Lisaks ähvardas ta lähimaid kaubanduspartnereid tollitariifidega.
- Donald Trump tollipoliitika esimene avang oli Kanada ja Mehhiko vastased ähvardused. Foto: AP/Scanpix
Veebruari alguses võib oodata esimesi suuremaid otsuseid tollitariifide kehtestamisel, kui Trump peaks teoks tegema Kanada ja Mehhiko vastu tehtud ähvardused. Niisamuti on õhus võimalus, et sama toimub Hiinaga, ehkki Pekingi suunal jäid hoiatused esialgu tagasihoidlikumaks.
„Tollide läbirääkimise faasis võib suuri arve välja hõigates juhtuda see, et Hiina jüaan nõrgeneb liiga palju," selgitas Eesti Panga rahapoliitika ja välismajanduse juhataja Peeter Luikmel "Äripäeva arvamusliidri" saates. Luikmeli sõnul tähendab see, et hiinlaste valuuta võib juba ennetavalt tollidega kohaneda ja seekaudu ei lahene kaubandusbilansi tasakaalutus.
Ent see on vaid osa suuremast probleemist, sest sisuliselt püüab Trump lahendada kaht ühtteist välistavat poliitikat – ellu viia lubadust piirata immigratsiooni ja pakkuda samal passiga ameeriklastele odavamaid kaupu.
„Selleks, et toota odavalt, on vaja odavat tööjõudu. Selleks, et USA ülekuumenenud tööturu tingimustes seda tekitada, on vaja sisserändajaid, mis aga läheb vastu Trumpi immigratsioonivastasusega," ütles Luikmel.
„Selle kõige koondmõju on kõrgem palgatõus, mis ohustab Ühendriikide konkurentsivõimet just väliselt. Siseriiklikult on see, kui kõrge hinna eest keegi õlut serveerib, puhtalt kokkuleppe küsimus," lisas ta.
Intervjuus selgitas Luikmel, milline on mõju Euroopale, kui suurt riigivõlga andestab turg Ühendriikidele ja millist rolli mängib selles kõiges tehisintellekt.
„Me oleme hämmastava majandusliku eksperimendi keskel. Ma ütleks, et midagi sarnast nägi maailm siis, kui Nikita Hruštšov hakkas maisi kasvatama.“
Intervjueeris Indrek Lepik.
Peeter Luikmel: oleme hämmastava majandusliku eksperimendi keskel
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kliima ja sooliberalism rebivad Uue ja Vana Maailma lahku
Donald Trump soovib ilmselgelt pöörata ajalooratast veelgi rohkem tagasi ja seab eesmärgiks Ameerika pühendumise taas vaid iseenda huvidele, kirjutab kirjanik Ülo Mattheus Äripäeva essees.
Tehnoloogiaaktsiad juhtisid kolmapäevast tõusu USA aktsiaturul, mis said tõuke president Donald Trumpi avalikustatud tehisintellekti toetamise plaanist. See kaalus üles investorite mure uute tollimaksude pärast, vahendas Yahoo Finance.
Kuld, mida sageli peetakse investorite varjupaigaks ebakindlatel aegadel, läks kolmapäeval kallimaks ning kauples umbes 2769 dollari ringis. Sellist hinnataset nähti viimati eelmise aasta oktoobris, vahendas Yahoo Finance.
Lõviosa Donald Trumpi täitevkorraldustest on suunatud paljude ameeriklaste esimure – immigratsiooni – lahendamisele. Osa korraldusi on revolutsioonilised, kuid selles nende häda seisnebki – need võivad olla Ameerika Ühendriikide põhiseadusega vastuolus ning saada kohtute poolt tõkestatud, kirjutab Delovõje Vedomosti ajakirjanik Jaroslav Tavgen.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.