Aastas esitatakse äriregistrile ligi 150 000 ettevõtte üldkoosoleku otsust, millest paljud on vormistuslike vigadega. Puudustega esitatud dokumendid koormavad asjatult nii äriregistrit kui ka ettevõtjad.
Ettevõtjate abistamiseks tegi Registrite ja Infosüsteemide Keskus eelmisel suvel algatuse luua
üldkoosolekute platvorm. Mõttest haaras kinni 1DOX Digital OÜ, kes arendas unikaalse äriregistri muudatuste digitaalse abimehe CorpAssist.
CorpAssist loomise idee aluseks oli eeldus, et vähemalt 95% äriregistri muudatusteks vajalike üldkoosoleku protokollide tekstidest on võimalik genereerida automaatselt. Vormistuslike nõuete järgimise saab suures osas jätta arvuti hooleks, vabastades ettevõtjad tehniliste küsimuste osas seaduses sõrmega järje ajamisest.
Teenus võimaldab vajadusel genereerida protokollid kakskeelsena. Lisaks eestikeelsele protokollile saab soovi korral genereerida ka ingliskeelse tõlke. Koosoleku ja põhikirja projektid on võimalik enne allkirjastamist üle vaadata ning vajadusel käsitsi redigeerida.
CorpAssist teenuse juurde on integreeritud online digiallkirjastamise moodul, mis võimaldab allkirjastamisega samaaegselt näha allkirjastatavat dokumenti. Dokumendile ligipääsuks piisab selle koostaja poolt e-posti teel edastatavast lingist. Dokumendi ligipääsu on võimalik piirata ainult valitud isikutele.
Ettevalmistatud protokolli saab allkirjastada nii Eesti ID-kaardi, Mobiil-ID kui ka Smart-ID-ga.
Lisateenustena on võimalik valida ka andmete ja dokumentide edastamise äriregistrile ning riigilõivu tasumise. Viimane on suunatud eelkõige e-residentidele, kuna riigilõivu tasumine eeldab Eesti pangakonto olemasolu.
Hetkel pakub arendaja ka tasuta testversiooni kasutamise võimalust, mille funktsionaalsus on suures osas samaväärne täisversiooniga. Testversiooni peamiseks erinevuseks on kasutatud andmete vanus, mis võib olla mõningase ajalise viitega ja lähimineviku äriregistri muudatused võivad lähteandmetes mitte kajastuda.
CorpAssist teenuse kasutamine koosneb kuuest sammust:
I Isikutuvastus
II Ettevõte valik, mille üldkoosoleku protokolli soovite koostada
III Protokolli sisu ja keele määramine
IV Protokolli andmete sisestamine
V Protokolli projekti kinnitamine või vajadusel muutmine
VI Allkirjastamine
Protokolli saab ette valmistada vajadusel ka ettevõtte nõustaja või mõni teine otseselt mitteseotud isik. Hetkel on teenus kättesaadav vaid osaühingutele, kuid plaanis on laiendada seda ka teistele äriühingutele.
Tutvu ka muude teenustega:
CorpDocs - Eesti ettevõtte dokumendid inglise keeles, ülemaailmse kättetoimetamisega
CorpLiquidation - Osaühingu likvideerimise portaal
CorpReport - Majandusaasta aruannete portaal
Seotud lood
Vanas Euroopas tavaline firmade ja muu vara põlvest põlve pärandamine on eestlaste jaoks uus teema. Meil siin on alles esimene põlvkond varavahetuseks ettevalmistusi tegemas.