Forus Halduse energiatõhususe osakond nõustab tellijat lahenduste osas, mis tagavad lihtsasti ning efektiivselt hallatava ning hooldatava energiatõhusa hoone.
- Foruse töötaja koostamas dünaamilist energiamudelit, millega simuleeritakse projekteeritava hoone energiakasutust Foto: Forus Grupp
Forus Halduse energiatõhususe osakond nõustab kliente mitmel moel - esiteks konsulteeritakse klienti LEED sertifikaadi taotlemisel. LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) sertifikaadiga tunnustatakse hooneid, mille projekteerimisel, ehitamisel ja kasutamisel järgitakse keskkonnasäästu ja säästva arengu põhimõtteid. “Meie klientideks on omanikud, kes soovivad ehitada LEEDi nõuetele vastavat, keskkonnasäästlikku ja energiatõhusat hoonet,” ütleb Foruse energiatõhususe osakonna juht Kairi Nõulik.
Sertifikaat on rentniku jaoks kvaliteedimärgiks, et hoone vastab rahvusvahelistele keskkonnahoiu ja jätkusuutlikkuse standarditele. Lisaks annab see rentnikule kindluse, et energiakulud on optimeeritud ja läbipaistvad.
Isegi kui hoone on plaanis rentnikele välja üürida, ei maksa mõelda, et pole energiatõhususele mõelda tarvis. "Sertifikaat aitab kergemini rentnikke leida, ollakse aina valivamad, seda enam, et büroohooneid kerkib nagu seeni pärast vihma. Hoonete omanikel on tarvis konkurentsis püsida, ka rentnike saamise osas, ja sertifikaat on heaks võimaluseks,” ütleb Nõulik.
Juhul kui omanikul pole soovi sertifikaati teha, saab ta energiatõhususe lahendusi rakendada sellest hoolimata. “Konsulteerime tellijat juba varajases planeerimis- ja projekteerimisfaasis küsimustes, mis käsitlevad sisekliima parandamist, energiakasutuse optimeerimist jne, aidates koostada lähteülesannet projekteerijatele. Oleme tellija jaoks n-ö parem käsi,” kinnitab Nõulik.
Lähteülesanne on aluseks sellele, et valmiks energiatõhus hoone, millele on lihtne sertifikaati taotleda ka tagantjärele, juba hoone kasutusajal ning ilma suuremate investeeringuteta. “Kuna me saame lähteülesannet koostada LEED sertifikaadi vaatevinklist, on alati võimalus hiljem lihtsalt sertifikaat teha, kuna erinevad keskkonna- ja energiatõhususe aspektid, mida hindamissüsteemis arvestatakse, on juba sisse viidud.”
Kliente nõustatakse ka lahenduste osas, mis tagavad hoone tehnosüsteemide efektiivsema ja kvaliteetsema hooldamise ning hoone optimeeritud haldamise ning korrashoiu. “Oleme pead kokku pannud Forus Halduse hooldus- ja haldusosakondadega, et saaksime pakkuda projekteerimiseks kompleksset lähteülesannet, aidates muuta hoone lihtsalt hallatavaks ja hooldatavaks. Ettepanekud pärinevad meie enda inimeste pikaajalisest kogemusest,” jätkab Nõulik, et juba projekteerimisfaasis võiks pöörata tähelepanu hooldust ja haldust puudutavatele nüanssidele, mis tavaliselt sel ajal tähelepanuta jäävad. “ Kas prügimajandus on tagatud ning toimib optimeeritult, kas hoone korrashoiu personalile on tagatud juurdepääs ressurssidele teenuse osutamiseks, kas hoone haldur omab lihtsat juurdepääsu ning ülevaadet hoone elutähtsatele süsteemidele,” toob ta näiteks rea küsimusi, millele võiks juba projekteerimise faasis mõelda. „Omast kogemusest teame, et kui eelpool mainitud teemadega ei tegeleta võimalikult varakult, on hiljem hoone ülalpidamiskulud suuremad ning mõjuvad hoone elukaare kvaliteedile negatiivselt.“
Teadlikkus energiatõhususe osas on kogu aeg kasvanud, nagu on läinud karmimaks ka energiatõhususe miinimumnõuded. “Kui sellele lisada korrashoiu ja hooldusega seotud lahendused, mida pakume, valmib hea hoone,” julgustab Nõulik kõiki huvilisi Foruse poole pöörduma.
Vaata lisa kodulehelt
https://forus.ee
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Tarkvaraarendajale Merada on turvalisuse tagamine ühtviisi oluline nii uue tarkvara kirjutamisel kui ka küberrünnaku ohu minimeerimisel oma ettevõttele. Viimase jaoks tehakse koostöös Teliaga regulaarselt turvanõrkuste kontrolli.