Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD) andis Baltikumi maheteravilja kaubandussektori juhtivale ettevõtete grupile Scandagra Group 30 miljoni euro ulatuses käibekapitalilaenu. Laenu eesmärk on toetada jätkusuutlikku põllumajandust Baltimaades, muuta mahepõllumajandus efektiivsemaks ning vähendada kasvuhoonegaaside teket.
Ökoloogiline suund juba 15 aastat
„Maheteraviljasektoris tegutsemine on olnud ettevõtte üks prioriteete Scandagra Group loomisest saadik. 2021. aastal täitus meil Baltimaades 15 aastat sektori liidrina. EBRD laen ei tähenda mitte ainult toetust meie ettevõttele, vaid tagab meie partneritele ka parema ligipääsu jätkusuutlikule ja keskkonnasõbralikule põllumajandusele,“ sõnab Scandagra Group tegevjuht Julius Puodžiuvelis.
Samuti rõhutab ta, et jätkusuutlik põllumajandus on Euroopa Liidu strateegia "farmist-taldrikule" võtmeelement, et saavutada 2030. aastaks seatud eesmärk, mille kohaselt haritaks 25% põllumajandusmaast Euroopa Liidus mahepõllumajanduslikult. Strateegiaga kaasneb suurem nõudlus maheteravilja järele, mis omakorda kiirendab üleminekut tavapärasest intensiivtootmisest mahe- ning keskkonnasõbralikule põllumajandustootmisele. EBRD laen Scandagra grupile on just seda eesmärki täitev.
Abiks kasvuhoonegaaside ohjamisel
EBRD teeb Scandagraga toetusprojekti raames koostööd, et töötada välja seire-, aruandlus- ja kontrollsüsteemid, mis võimaldavad põllumajandustootjatel kasvuhoonegaaside heitkoguseid jälgida ja kontrolli all hoida.
„Saadud rahastus võimaldab meil jätkata maheteraviljaäri tugevdamist Baltikumis. See võimaldab meil ellu viia keskkonnasõbralikke ja jätkusuutlikke põllumajanduslahenduste edendamise ja laiendamise plaane. Ökoloogilise põllumajandustegevuse edendamine ja vähem kasvuhoonegaase tekitavate põllumajandustavade arendamise toetamine aitab kaasa ka piirkonna põllumajandussektori konkurentsivõimele ja jätkusuutlikkusele,“ selgitab Puodžiuvelis.
Enam kui 30% Baltikumi maheteravilja turust
Olles Baltikumi mahepõllumajandustootjate juhtiv partner 2007. aastast, katab Scandagra Group nüüdseks enam kui 30% Baltimaade maheteravilja turust. Grupi ettevõtted ekspordivad teravilja kümnesse riiki. 2021. aastal ostis grupp teravilja enam kui 6000-lt põllumajandustootjalt Eestis, Lätis ja Leedus ning panustas nende tegevusse. Osa EBRD laenust läheb tarneahela arendamiseks ning maheteravilja ostmiseks Moldovast ja Ukrainast.
Skandinaavia juhtivate põllumajandusühistute koostöös loodud Scandagra Group alustas tegevust 2006. aastal ning kasvab pidevalt. Ettevõtte sai alguse Taani ühistu DLG (Danks Landbrugs Grovvareselskab) ja Rootsi ühistu Lantmannen koostööst teadmiste ja oskuste liitmiseks Baltikumis.
Üle 500 miljoni euro müügitulu
Baltikumi põllumajandussektoris tegutseb hetkel viis Scandagra grupi ettevõtet: Scandagra UAB Leedus pakub põllumajandustootjatele põllumajanduslikke sisendeid ja ostab neilt teravilja, sarnasele tegevusele keskendunud SIA Scandagra Latvia Lätis, Baltic Transshipment Center SIA ja AS Rezeknes Dzirnavnieks ladustavad teravilja ning pakuvad töötlemis- ja logistikateenuseid ning Scandagra Eesti AS pakub põllumajandustootjatele tootmissisendeid, ostab teravilja ning toodab loomasööta. Kogu grupis töötab hetkel enam kui 350 töötajat.
2019. aastal oli Scandagra grupi netomüük 421 miljonit eurot ning 2020. aastal 484 miljonit eurot. Esialgsete andmete kohaselt ületas netomüük 2021. aastal 500 miljoni euro piiri.
Seotud lood
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.