Kesine valimistulemus tähendab ühtlasi, et partei riigitoetus kuivab kokku. See võib osutuda äsjaseid säästukampaania tulemusi vaadates suureks probleemiks Keskerakonnale, kes mõtleb juba kohalikele valimistele.
Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul peab erakond juhtunust järeldusi tegema ning hakkab valmistuma 2025. aasta kohalike omavalitsuste volikogude valimisteks. “Me peame aru saama, mida valijad meilt ootavad. Peame olema konkreetsed.”
“Me peame näitama oma liikmetele ja toetajatele, kuidas oma vigadest õpime ja mis on nende roll ja võimalused erakonna eesmärkide toetamisel,” ütles teine abilinnapea Vladimir Svet.
“Järgmine kord peame esinema veenvama programmiga, parema alternatiivi pakkumisega. Siis on meil võimalus oma parem positsioon tagasi saada, aga see kõik eeldab neli aastat roppu tööd, võib-olla ka roppu tööd opositsioonis,” lisas ta.
Keskerakonna 16 mandaadist riigikogus teenisid tervelt viis välja praegused linnajuhid Tallinnas: linnapea Mihhail Kõlvart, abilinnapead Tanel Kiik, Vladimir Svet ja Vadim Belobrovtsev ning Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats. Kõlvart on öelnud välja, et tema jätkab linnapeana, teised veel keerutavad, kuid entusiasmi opositsioonipingi nühkimise suhtes ei näita üles keegi.
“Olles praegu Tallinna abilinnapea, peaksin minema riigikogu lihtliikmeks olukorras, kus minu erakond võib jääda opositsiooni. Tõenäoliselt kaotaksin siis võimaluses teha päris asju,” sõnas Svet. “Seda ütlesin ma endale enne valimisi ja tundub, et sinnapoole läbirääkimised ka tüürivad. Kui see koalitsioon peaks sellisel kujul tekkima, jään ma linna, kus ma saan lihtsalt rohkem ära teha,” lisas ta.
Ka Belobrovtsev ütles, et otsus on kindlasti moel või teisel seotud sellega, kellega Reformierakond koalitsiooni moodustab, ent üksnes sellest ta siiski ei lähtu.
Kuidas ta aga niisugust otsust kaalutleb? “Kindlasti peame mõtlema ka 2025. aasta kohalikele valimistele ja meil on vaja, et oleksid tugevad inimesed süsteemis. Samas, meil on tublisid kandidaate veel. Küll me leiame inimesi, kes oleksid võimelised väärikalt asendama.”
Mustamäe linnaosa vanem Lauri Laats korjas võimsad ligi 6000 häält ja pääses nendega riigikogusse, kuid pole siiski kindel, kas Toompeale läheb. “Riigi tasand on midagi muud kui kohalik tasand, arengu mõttes pakub rohkem. Samas kohalikul tasandil on kõik tuttav, kindlasti on siin veel ruumi, kust edasi minna,” ütles Laats.
Keskerakonna hüpoteetiline fraktsioon riigikogus
Praegused riigikogu liikmed, kes pääsesid sisse ka uude koosseisu:
- Jüri Ratas
- Jaanus Karilaid
- Jaak Aab
- Andrei Korobeinik
- Tõnis Mölder
- Maria Jufereva-Skuratovski
- Anastassia Kovalenko-Kõlvart
Uued tulijad:
- Aleksandr Tšaplõgin
- Ester Karuse
- Andre Hanimägi
Juba kohast loobunud:
- Yana Toom, tema asemel pääseb asendusliikmena sisse Aleksei Jevgrafov Ida-Virumaalt
- Mihhail Kõlvart, asendusliige Lasnamäel puudub, üldnimekirja järgi pääseb esimesena sisse tõenäoliselt Kersti Sarapuu
Tõenäolised loobujad ja nende asendusliikmed:
- Vladimir Svet, asendusliige Lasnamäel puudub, üldnimekirja järgi pääseb järgmisena sisse tõenäoliselt Enn Eesmaa
- Lauri Laats, asendusliikmed Mustamäel on Arkadi Popov ja tema loobumisel Tiit Terik
- Tanel Kiik, asendusliikmed Põhja-Tallinnas on Oleg Siljanov, Marek Jürgenson
- Vadim Belobrovtsev, asendusliikmed Põhja-Tallinnas Oleg Siljanov, Marek Jürgenson
Seotud lood
Europarlamendi saadiku Yana Toomi arvates on Ida-Virumaa parlamendivalimiste tulemused, kus enim hääli said Mihhail Stalnuhhin ja Ühendatud Vasakpartei liige Aivo Peterson, selle tagajärg, et Eesti poliitikud on seal läbi kukkunud.
Ratas ja Kallas on rääkinud
Eile õhtul kohtunud Keskerakonna juhatus Jüri Ratase tuleviku üle ei arutanud. Erakonna esimehe sõnul võib olla aga partei tulevik nii koalitsioonis kui ka opositsioonis.
Riigikogus saadud suure mandaadi tõttu on Reformierakonnal hakata domineerima, kuid valimised võitnud partei huvides on edukas koostöö niinimetatud väiksemate erakondadega, kellega tahetakse koalitsiooni, märkis politoloog Keit Kasemets.
Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid sõnas praegustele valimistulemustele peale vaadates, et Reformierakonnal, Eesti 200-l ja sotsidel on koalitsioon koos.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.