See ei olnud tavaline startup’iga kaasnev risk. Ja tema ei olnud tavaline iduettevõtja.
Pärast järjekordseid läbirääkimisi investoritega jäi Marko Lastikust koosolekuruumi lauale tühi viinapudel. Nüüd on kõik, mõtles Eurora Solutionsi töötaja. Oli 2023. aasta september. Maksu- ja tollitehnoloogiat arendanud idufirma pangakonto oli sisuliselt tühi, kaelas raskused palkade maksmisega ja hiiglaslik maksuvõlg.
Euroraga oligi kõik, kuigi lauale pandi raha, millega oleks saanud edasi minna.
Nii olemasolevad investorid kui uued huvilised olid teinud äsja oma pakkumised, millega kraavi sõitnud ettevõte sealt välja juhtida. Raha ei pakutud aga enam pimedas usus, vaid sellega käis kaasas soov, et firma asutaja Marko Lastik annaks käest kontrolli ettevõtte üle. Ehkki juhatusest ega nõukogu esimehe kohalt ei leidnud teda juba mõnda aega, olid ohjad endiselt just tema kätes.
Kui Eurora nõukogu järgmisel korral kokku sai, anti kogunenud investorite eestvedamisel juhatusse ainsana alles jäänud innovatsioonijuhile Kaie Hanssonile juhised firma saneerimiseks.
Järgmisel päeval andis Lastiku usaldusisikuks peetav Hansson aga sisse Eurora Solutionsi pankrotiavalduse ja investoritel vajusid käed nõutult rippu. Selle taga nähakse Marko Lastiku kurikavalat käiku oma jamade peitmiseks ja investorite nõuete maha raputamiseks. Investorid püüdsid veel ettevõtte üle kontrolli saada, kuid see ei õnnestunud.
See oli karm pauk Eesti iduettevõtlusele, mis viis kohalikelt ja välisinvestoritelt kokku kümneid miljoneid eurosid. Kui pankrotihaldur rahaasjadesse sisse vaatas, selgus, et käivet praktiliselt ei olnud, olid vaid kulud.
- Kui Äripäev küsis Eurora pankrotiuudise järel Marko Lastikult kommentaare, oli just see lause, mille ta jättis pika kirja lõpetuseks: “If you want to make everyone happy, don’t be the leader. Sell ice cream.“ Foto: Eurora/Äripäev
Eurora Solutionsi asutanud logistikaärimees Marko Lastik oli suutnud 2018. aastal loodud ettevõttesse meelitada mõne tegutsemisaasta jooksul tippjuhid, nagu Egon Veermäe, Anneli Aljas ja Jaanus Vihand, ning investeerimismaailma tipud, kes ei aimanud, et veenva jutuga meest saadavad kaheldavad käigud vaat et igas äris, mis ta ette on võtnud.
Endise töötaja sõnul oli ka juhtidel ettevõttes raske midagi muuta, sest Lastik oli niivõrd veenev. Koosolekul võis tema jutt tunduda ülimalt loogiline, kuid pärast selle üle järele mõtlema hakates jällegi täiesti ebaloogiline.
Marko Lastik jättis loos kõlavad väited kommenteerimata ning Äripäeva küsimustele ei vastanud. “Ma ei ole avaliku elu tegelane, et minust lugu kirjutada, samuti ei olnud ma Eurora Solutions OÜ juhatuses või tegevjuht, kes pankrotiavalduse otsustas esitada ja kes saaks kommenteerida selle pankroti teemasid,” ütles ta.
Äripäev rääkis selle loo jaoks paljude Lastikuga kokku puutunutega. Temast olid nõus rääkima kümmekond inimest, kelle seas on endised äripartnerid, töötajad ja investorid, kuid oma nime alt ei soostunud nad sõna võtma, et mitte sattuda tema musta nimekirja.
Seotud lood
Ettevõtja Marko Lastik haaras oma idufirma Eurora pardale nimekad tippjuhid Jaanus Vihandist Egon Veermäeni, teatas, et kaasas 40 miljonit dollarit ja lubas arendada masinõppel tehnoloogiat, mis muudab rahvusvaheliste pakkide maksudeklaratsioonid automaatseks.
"Kurb!"
Pankrotti tüürivasse idufirmasse Eurora Solutions kümneid miljoneid eurosid panustanud investorid on asunud uurima, kas äkki on ettevõtte asutaja Marko Lastik teinud ettevõttes rahaga küsitavaid manöövreid.
Idufirma Eurora asutaja Marko Lastiku eelmine ettevõte FL Transport esitas eurotoetuse saamiseks arveid ja dokumente omaosaluse tõestamiseks, kuid Euroopa Prokuratuuri uurimine jõudis järeldusele, et vajalikke makseid tegelikult kunagi ei tehtud.
Kui idufirma Eurora Solutions hindas pankrotiavalduses oma kohustusteks 5-6 miljonit eurot, siis nüüd on oma nõuded esitanud ka osanikud summas kokku ligi 30 miljonit eurot.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.