Kui seni kehtinud tööseadus oli aastakümneid garanteerinud inimestele töö, siis uus seadus lubab tööandjatel töölisi vallandada, võtta streikijate asemel tööle uusi inimesi ning kasutada ajutist tööjõudu.
Esmaspäeval streikis Lõuna-Koreas umbes 150 000 töötajat, kes protestisid ametiühingujuhtide ülekuulamisele kutsumise vastu. Selle tagajärjel seiskus peaaegu täielikult töö riigi auto- ja laevatööstuses. Streikijate seas oli 100 000 kontsernide Daewoo, Hyundai, Kia ja Ssangyong töötajat. Teisipäeval on streikijatega lubanud ühineda haiglatöötajad, meediaametiühingud ja ravikindlustustöötajad.
Lõuna-Korea valitsus on kuulutanud streigid ebaseaduslikuks, täna on illegaalseks kuulutatud Korea ametiühingute konföderatsiooni 20 juhti kutsutud ülekuulamisele. Ametiühingute konföderatsiooni kuulub umbes 500 000 liiget.
Lõuna-Korea viis suurimat tööandjate ühendust teatasid eile, et nad kavatsevad ametiühingujuhid kohtusse kaevata ja nõuda alates streikide algusest 26. detsembril tekitatud 340 miljardi woni (403 miljonit dollarit) suuruse kahju heastamist.
Ametiühingute konföderatsiooni president Kwon Young-kil deklareeris pressikonverentsil, et ametiühingujuhid ei kavatse kohtusse ilmuda ning ähvardas laiendada streike. «Hoolimata valitsuse karmidest vastuabinõudest, kavatseme jätkata töövõitlust uue tööseaduse tühistamise eest,» ütles ta.
Samal ajal on valitsus tõtanud kinnitama, et uus seadus aitab kaasa inimeste heaolu parandamisele. Rahandusminister Han Seung-soo selgitas pressikonverentsil, et uus seadus parandab inimeste tööolusid ja loob uusi võimalusi täiendõppeks. Ta nimetas uut seadust hädavajalikuks ning kinnitas, et valitsus ei taandu streikide ees, vaid karistab ebaseaduslike aktsioonide korraldajaid. Valitsuse hinnagul võib streikide kogukahju ulatuda 1,1 miljardi dollarini.
Souli börsil on aktsiakursid langenud viimastel päevadel paar protsenti päevas, jõudes viimase nelja aasta madalaimale tasemele. Maaklerid kardavad, et ametiühingujuhtide vahistamine võib laiendada tööstusstreike veelgi. REUTER-ÄP-BNS
Seotud lood
“Meie naaber on agresiivsem, karta ei tule”
Peaminister Kristen Michal sõnastab 2025. aastaks Eestile kolm eesmärki, mille eest lubab seista: aasta lõpuks on Eesti kaitse hästi kindlustatud, majandus on konkurentsivõimelisem ja bürokraatiavabam ning kasvab, ühiskondlik debatt on lugupidav ja arukas.