Millist kontorit keegi endale koju vajab, sõltub sellest, mida seal tegema hakatakse. Kas seal hakkavad kliendid käima? Kas seal töötatakse terve tööpäev või on see vajalik vaid lisatööde tegemiseks?
Kui luua koju kontor, kuhu oodatakse ka kliente, peab see olema eraldi ruumis ja parem oleks, kui ka eraldi sissepääsuga. Igal juhul tuleb läbi mõelda kogu kliendi tee ? et tal oleks kuhu auto parkida, kuhu üleriided jätta, kus vajadusel mugavalt oodata ja samuti võimalus tualetti kasutada. Mööbel sellises kontoris on sama mis büroos.
Vähese ruumi korral tehakse kontor tavaliselt kuhugi vabasse nurka. Sel juhul peab see haakuma ülejäänud interjööriga või vajadusel jääma kardinate või liuguste taha.
Mujal maailmas pakutakse kodukontoreid ka kapina ? avad kapi ja pakid kontori lahti. Samuti valmistatakse kokkukäivaid laudu, mis on ka ruumi suhtes ökonoomsed. Tegelikult ei soovitaks väga kitsast, kokkusurutud ja toanurgas asuvat tööpaika. Inimene tunneb end seal ängistatuna ja tasapisi muutub töötamine vastumeelseks.
Koju kontorit tehes tuleb tagada, et seal oleks korralik valgustus, ventilatsioon ja mõistlikult madal müratase. Intensiivseks mõttetööks peab õhk vahetuma iga kahe tunni tagant, suvel on hädavajalik konditsioneer.
Üldvalgustuseks piisab 300 luksist.
Elektrivõrgustik vajab tihti ka väikest ümbersättimist, pistikupesa on tavaliselt ette nähtud 0,8 kW läbilaskmiseks, kuid kodukontoris tuleb arvestada vähemalt 1,5 kWga.
Kodukontor peaks põhimõtteliselt olema samade võimalustega kui tavakontor. Olemas peab olema kõik vajalik , et miski ei pidurdaks töötegemist. Kui inimene on harjunud ja vajab oma töös suurt lauapinda, siis peab see tal olema ka kodus.
Kuna tihti on kodus bürooks mõeldud tuba või nurgake iseäraliku kujuga, soovitakse osta eritellimusega mööbel. Selle juures on oma head ja vead. Tellitava mööbli puuduseks on selle ühekordne ja jäik paigaldus. Kui näiteks hiljem osutub päike häirivaks või tahaks mujale vaadata, ei ole seda võimalik ümber paigutada. Samas on vahel võimalik spetsiaalselt kindlale ruumile valmistatud mööbliga pinda efektiivsemalt ära kasutada.
Soovitan osta laua, mille saab vajadusel teise kohta nihutada või ümber keerata ja abilauad, mis samuti on kergesti ümberpaigutatavad, et oleks lihtsam erinevaid töid teha.
Kui kodukontorit kasutavad erinevad pereliikmed, võiks osta reguleeritava kõrgusega laua, näiteks vändaga. Kui on oht, et laua taga soovib ?ehitustöid? teha ka mõni pisem pereliige, siis hankige kindlasti laminaatpinnaga laud, mis on väga vastupidav ja pestav. Kui ostate läikiva pinnaga laua, tuleb arvestada, et sellelt paistab iga kriim ja näpujälg hästi välja. Kõige mõnusam on ilmselt lino pinnaga laud, mis on soe pehme, pestav ja küllalt vastupidav.
Kui poes lauda valida, on kõige lihtsam seda testida küünega kraapides ja nuusutades. Mööblit valides on väga oluline, et see vastaks tervisekaitseseaduse nõuetele. Kui mööblipoodi sisenedes tunnet kanget haisu, siis oma pere tervise huvides on targem sealt mitte osta. Puitlaastplaadi kokkupressimisel kasutatakse vaike ja liime ning on oht, et sealt lendub formaldehüüde, mis on inimesele väga kahjulikud. Puitlaastplaat peab vastama normile E1.
Kogu mööbel, mis koju ostetakse, peab vastama tervisekaitse ameti poolt väljastatud sertifikaatidele. Eriti tervislik on täispuidust mööbel, mis on mesilasvahaga üle lakitud.
Koju tooli valides tuleb lähtuda istuja vajadustest. Kui toolil istutakse päevas tunde, peab see olema ergonoomiline, selga, eriti nimmepiirkonda toetav. Kui tooli kasutab mitu inimest, siis peab ta olema kergesti kõrgemaks-madalamaks reguleeritav, muuta peab saama ka seljatoe kallakut.
Tooli puhul on samuti oluline, et ta ei oleks valmistatud materjalidest, mis sisaldavad kergesti lenduvaid ühendeid. Tähtis on ka tooli vastupidavus, kanga kulumiskindlus ja pestavus.
Korralikul mööblimüüjal on ette näidata kasutatud materjalide kulumiskiiruse testi tulemused. Kanga kulumist mõõdetakse Martindale?ides ja see näitaja peaks olema minimaalselt 50 000. Üks parimaid toolikattematerjale on alcantara ? meenutab välimuselt kunstnahka, on pestav, hingav ja kulumiskindel. Igasugused tefloniga töödeldud kangad on ka otstarbekad, kuna on lihtsalt hooldatavad ja vastupidavad.
Kogu mööblil peavad olema tuleohutuse sertifikaadid. Toolide garantiiaeg on tavaliselt 5 aastat ja laudadel 2 aastat.
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.