Avabüroo ehk avar ning paljude töökohtadega kontor on Eestis üha populaarsemaks kujunemas. Ilmselt on selle põhjuseks kogu läänemaailmas arenev protsess ? projektgrupi töö kasutamise kasv.
Meeskondlikuks tööks sobib kõige paremini avabüroo. Samuti on see ka kõige mugavam suhtlemiseks ? väga hõlpsalt arenevad kõikvõimalikud planeerimata ehk eksprompt nõupidamised, kerge on kaastöötajaga ühel lainel püsida. Ka juhil on infovoo keskel töötades kergem sekkuda tööprotsessi ja märgata töötajate vajadusi.
Kui hakata kontorit ehitama, tuleb avabüroo kindlasti odavam. Ehituslikult kulub märka vähem põrandaliiste ning lae- ja põrandaplaate ei pea nii palju poolitama.
Kohe alguses tuleb projekteerida ventilatsioon, valgustus ja kõik kommunikatsioonid nii, et hiljem oleks võimalik teisaldatavate moodulvaheseintega vajadusel eraldatud ruume luua.
Vaheseinad võiksid olla klaasist, sest muidu on tegemist tavalise kappkontoriga. Selline privaatsem koht sobib näiteks nõupidamisteks või raamatupidajale.
Tihti lahendatakse avabüroo saarekestena. Ühes grupis töötavad näiteks müügiinimesed, teises turundusinimesed, kolmandas finantsosakond jne. Sellised saarekesed tuleb kindlasti paigutada läbimõeldud järjekorda. Neid võib omavahel eraldada sirmidega. Heli summutamiseks on soovitav kasutada tekstiil- või korkpinnaga sirme.
Vale on arvamus, et avabüroo hoiab ruumi kokku, tegelikult vajab inimene avabüroos enda ümber rohkem vaba pinda kui kappbüroos.
Avabüroo kasuks räägib ka see, et tänapäeval uut kontorit luues ei saa arvestada hetke struktuuriga, sest iga organisatsioon peab konkurentsis püsimiseks pidevalt muutuma. Sellepärast peab saama ka bürood kiiresti ja odavalt ümber paigutada, kui näiteks üks osakond kaob või hoopis suureneb.
Avabüroo kõige ägedamad vastased on tavaliselt inimesed, kes paljuski mängivad töötegemist, kuid loomulikult on ka töid, mis nõuavad suuremat keskendumist ja üksi olemist. Kui mõnel töötajal on raskusi harjumisega, võib ta sirmiga eraldada. Ka raamatupidaja vajab tihti rahulikumat tööpaika, kuid kui on olemas finantsosakond, võiks see moodustada omaette saarekese.
Segamise vältimiseks on avabüroos võimalik teha omad reeglid. Näiteks kui lambike põleb, tähendab see, et inimene ei taha, et teda segataks. Tegelikult häirib see, kui kolleeg möödaminnes tervitab, ju vähem kui see, et keegi uksele koputab ja siis tervitab.
Avabüroo on ka parim koht loovusele, kuna kõik võivad kõva häälega arvamust avaldada, sõna sekka öelda ja hierarhiat ei tunneta keegi.
Riigisektoris millegipärast avakontoreid ei armastata.
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.