Möödunud aastal 5 miljonit kasumit teeninud eduka kirjastuse Sinisukk tegevjuht Marie Edala rääkis Gaselli kongressil, miks on hea, et väikeettevõtte omanik jääb ka firmat juhtima.
Eelduseks on, et omanik on ka firma tegevusalal spetsialist ning tal on hea üldistamisvõime ja juhtimisoskus.
Edala tõi välja, et omanikust juhil on suurem motivatsioon, ta on nõus töötama ka väiksema palga eest. Kui ettevõtte juht kuulub omanikeringi, oskab ta ka olmekulutusi - autod, mobiiltelefonid - objektiivsemalt hinnata.
Halvimal juhul võib palgaline tegevjuht lekitada infot konkurentidele, igal juhul võtab ta endale teadaoleva info järgmisele töökohale kaasa.
Suuremad riskid nõuavad omanikepoolset heakskiitu, isegi kui seda pole tarvis, ei julge tegevjuht töökoha kaotamise hirmu tõttu suuri riske võtta.
Edala rääkis, et tema kogemuse järgi on ka klientidel suurem usaldus omanike vastu ja otsused langetatakse kiiremini.
Omanik on vajadusel võimaline osalema tööprotsessi kõigis etappides. 'Me oleme laienenud, sest mul on parem võime müüa, kuna tunnen oma kaupa ja usun sellesse,' ütles Edala. Omanikust juht võib olla isiklik eeskuju töötajatele. Edala ütles, et omanik olen ma kord aastas, kui saan dividende, ülejäänud aasta saan palka ja olen töötajatega partner.
Seotud lood
Eesti heaolu kasvu takistab vohav bürokraatia, napp ambitsioon ning ohjeldamatult paisunud riigi kulutused – nii arvavad 5. märtsil toimuval majanduskonverentsil
“Tuulelohe lend 2025” esinevad tippjuhid ja ettevõtjad.