Koos uue majandusaasta algusega tõusevad 1. aprillist palgad Eesti Põlevkivi ligikaudu 5000 töötajal. Sedavõrd suure hulga inimeste üheaegne palgatõus peaks märgatavalt suurendama kogu piirkonna ostujõudu.
Eesti Põlevkivi andmetel tõuseb keskmine palk kontsernis alates aprillist 14,7 protsenti. Keskmine kuupalk kasvab 6610 kroonilt 7724 kroonini. Nendest numbritest võib tuletada, et pärast tulumaksu mahaarvestamist jääb kaevuritel ühtekokku aasta jooksul tarbimiseks 50 miljonit krooni rohkem kui mullu.
Kaevurite ametiühing siiski sellist optimismi ei jaga ja peab tehteid keskmise palganumbriga matemaatiliseks trikiks, millega tahetakse näidata tegelikkusest suuremat palgatõusu. Keskmise palga viivat üles asjaolu, et viimastel aastatel on ettevõttest koondatud peamiselt madalapalgalisi töötajaid.
Suletud Ahtme ja Kohtla kaevanduste töötajatele eelmisel aastal riigilt 36 000 krooni suurused täiendõppestipendiumid välja võidelnud kaevurite ametiühing on nüüd asumas võitlusse suurema palgatõusu eest. Nende liidri Maido Aguri hinnangul peaks reaalne palgatõus olema vähemalt 15?20 protsenti. Tema sõnul ajab kaevureid närvi, et nende palgakasvu arvelt on elektrijaamade jaoks vähendatud põlevkivi hinda ja kohaletoimetamise kulusid.
Kuid hoolimata sellest, kas ametiühingul õnnestub oma palgatõusule veel mõned lisaprotsendid juurde rääkida või mitte, loob kaevurite palgatõus ka ettevõtluse jaoks Ida-Virumaal täiendavaid arenguvõimalusi. Tänu käivete eeldatavale suurenemisele võib ennustada eelkõige kaubandus- ja teenindusettevõtete lisandumist ning uute töökohtade teket nendes sfäärides.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.