Hoolimata väikesest tagasilöögist magalarajoonide suuremate korterite hindades oli üldine hinnatrend nii elamispindade kui ka kommertspindade turul möödunud kvartalis jätkuvalt tõusev.
Aasta I kvartali lõpus tehti põhjendamatult kõrgele tõusnud hinnaga äärelinna tüüpkorteritega tehinguid suhteliselt vähe, mistõttu jäi hinnalanguse mõju korteriturule tervikuna peaaegu märkamatuks.
Korterite arvestuslikult üheksa protsendipunkti suurune hinnatõus on toimunud peamiselt Tallinna kesklinna piirkonna elamispindade arvel. Kesklinnas ja selle lähimas ümbruses on väga raske leida kivimajades müügipakkumisi hinnatasemest 9500 kr/m² allpool. Samuti on tõusnud uute korterite hinnad, mille on põhjustanud nii nõudluse kasv kui ka mitme keskmisest kallima projekti edukas müük (näiteks Maakri Maja kesklinnas). Uute projektide rohkuse tõttu on hinnakasvu perspektiiv vaid vähestel eriti unikaalsetel vanematel korteritel, mille eest küsitakse üldisest hinnatasemest umbes 20?50% kõrgemat hinda.
Viimase poolaasta jooksul on toimunud 1930?1960ndatel aastatel ehitatud eramute 10?15%-line hinnatõus. Linna piires algavad eramute hinnad 800 000?900 000 kroonist ja linna lähiümbruse asulates 500 000?600 000 kroonist. Hindu on tõstnud vähene pakkumine ning suuremate korterite hinnavahe kahanemine vanemate eramutega, mistõttu üha enam ostjaid otsustab eramu kasuks. Kuna uuemate eramute hinnad jõudsid juba paar aastat tagasi ehitusmaksumuseni, pole nende osas märkimisväärseid hinnamuutusi toimunud.
Uute kaubanduskeskuste jätkuvalt aktiivsest turuletulekust hoolimata on vakantsus neis peaaegu olematu. Samas on maaklerite sõnul kadumas veel pool aastat tagasi tunda olnud rentnike agressiivne nõudlus uute pindade järele. Turg on jõudmas tasakaalupunkti ning hinnad pole märkimisväärselt muutunud. Sama kehtib ka büroopindade kohta.
Kommertspindade rendimäärades on ainuke täheldatav hinnamuutus toimunud tootmis- ja laopindade sektoris, kus rendihinnad küünivad keskmiselt 45 ja 60 kr/m² kuus. Pigem on siiski tegemist hindade tehnilist laadi kui reaalse kallinemisega, sest üldisest tootmis- ja laopindade fondist moodustavad uued ja renoveeritud pinnad üha suurema proportsionaalse osa. Kasvanud nõudluse tõttu on hakatud peaaegu ühel ajal rajama kaht mastaapset tehnoparki ? Tartu maantee äärde Jürisse ja Pärnu maantee äärde Laagrisse. Turul on esimest korda toimumas aktiivne liikumine, kus suurfirmad rajavad uued tootmis- ja laokompleksid logistiliselt ja maa hinnalt enam sobivatesse kohtadesse.
Seotud lood
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.