Kolm kuud tagasi lõpetas Eesti Televisioon (ETV) reklaami edastamise. Eelnevalt arutleti palju selle üle, mis kaasneb ühe olulise meediakanali lahkumisega reklaamiturult.
Prognoositi suuremat või väiksemat teleturu mahu langust ja spekuleeriti turundajate edasise käitumise üle ? kuidas jaotatakse seni ETVs olnud reklaamiraha teiste kanalite vahel, kui suurel määral suunavad turundajad raha alternatiivsetesse kanalitesse.
Konkureerivatele meediakanalitele oli ETV lahkumine reklaamiturult kahtlemata kauaoodatud ja hea uudis ? üks suure auditooriumiga meediakanal on nüüd vähem turundajate rahakoti pärast konkureerimas.
Reklaamijate jaoks tähendas see aga paratamatult valikuvõimaluste vähenemist ja vajadust oma meediastrateegiad ümber mõelda. Viimasel aastal jõudsid ETV kaudu televaatajateni keskmiselt 11 kõigist eetris olnud reklaamisekunditest. Viimastel kuudel enne reklaami kaotamist, mais ja juunis, oli ETV osa eriti kõrge, ulatudes 14ni mais ja 18ni juunis.
Suurte telesündmuste, Eurovisiooni ja Jalgpalli MMi kõrval võis oma panuse sellesse kasvu anda ka turundajate soov kasutada ära viimased võimalused selle kanali kaudu oma turundussõnumite edastamiseks.
Reklaami kaotamisele järgnenud kolmel kuul, juulist septembrini, on telereklaami maht langenud. Ehkki suvekuud pole traditsiooniliselt head telekuud, on reklaami maht sekundites olnud 11 väiksem kui mullu samal perioodil. Seega on telereklaami mahuline vähenemine olnud samas suurusjärgus ETV poolt varem näidatud reklaami mahuga.
Telereklaami mahu languse põhjuseks võib pidada lisaks ETV kui reklaamikanali kadumisele kindlasti ka kanalite reklaamihinna tõusu. Valikuvõimaluste vähenemine turundajate vaatekohast on allesjäänud kanalitele andnud võimaluse tõsta hindu selliselt, et rahaliselt on telereklaami maht kolmandas kvartalis võrreldes aasta varasemaga isegi mõne protsendi võrra kasvanud. Samal ajal see, et turundajad on uued hinnad vastu võtnud, peegeldab veendumust, et ka kõrgemal hinnatasemel on televisioon endiselt atraktiivne reklaamikanal.
Reklaamiturul konkureerima jäänud kanalitest on TV3e paigutatud reklaamirahad olnud üsna stabiilsed. Kiiremini on kasvanud reklaami mahud seni väiksema osakaaluga Kanal2s.
Ajakirjadesse suunatud reklaami eelarved kasvasid kolmandas kvartalis võrreldes aastatagusega 16 võrra. Telereklaamist kiiremini kasvas ka välireklaam, mille rahaline maht oli kolmandas kvartalis 12 suurem aasta varasemast. Need kanalid on oma suhtelist atraktiivsust võrreldes telereklaamiga kasvatanud, ehkki osakaalult kogu reklaamiturul on nad oluliselt väiksemad.
Samal ajal on telest aeglasemalt kasvanud reklaam ajalehtedes ja raadios. Kui ajalehtedes on reklaami rahaline maht enam-vähem sama kui aasta tagasi, siis raadioreklaami on panustatud 9 võrra vähem raha kui aasta tagasi.
Autor: Esta Kaal
Seotud lood
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.