Detsembris olid hinnad töötlevas tööstuses madalamad nii aastavõrdluses (-0,3%) kui ka võrreldes novembriga(-0,1%), teatas Majandusministeerium.
Töötleva tööstuse hindade alanemist võrreldes novembriga selgitavad aga jõulukuu laiaulatuslikud allahindlused. Detsembris on hinnad reeglina alati madalamad kui novembris.
Detsembris langesid hinnad novembriga võrreldes kõige enam elektri- ja optikaseadmete tootmises (2,8%) ning metalli- ja metalltoodete tootmises (2,4%). Mõlemal juhul põhjustas hindade alanemise välisnõudluse vähenemine. Suurem hindade tõus leidis aset aga keemiatoodete (2,9%) ja puidutöötlemise tootmises (1,7%). Keemiatoodete tootmises on toodete hinnad alates juulist pidevalt tõusnud. Samuti jätkus detsembris novembris alanud toiduainetoodete hindade kasv (0,1%), viidates toiduainetootmise olukorra tasasele paranemisele.
Ekspordihinnaindeks langes võrreldes novembriga 0,2% ning aastane langus oli 9,3%. Detsembrikuine langus oli taas põhjustatud hindade muutumisest elektroonikatööstuses, hinnad alanesid oluliselt ka naha- ja jalatsitootmises, ehitusmaterjalide ning tekstiilitoodete tootmises. Impordihinnaindeksis suuri muutusi detsembris ei toimunud. Impordihinnaindeks tõusis detsembris võrreldes novembriga 0,1%, mis oli tingitud kütuse hindade tõusust.
Jaanuaris töötleva tööstuse tootjahinnad tõenäoliselt tõusevad, mida lubab nii sisemine kui väline hinnasurve. Detsembrikuine hinnatase jääb reeglina alla aasta teistele kuudele. Samuti on tootjahinnad eurotsoonis hakanud tõusma. Impordihindade areng sõltub suuresti kütusehindadest, mis viimastel kuudel on näidanud üles suuri kõikumisi, seetõttu on impordihindade edaspidised arenguid hetkel raske ennustada.
Seotud lood
Kuidas töötab Tehnopoli tehisarukiirendi, millist tuge idufirmad sealt saavad ja millised ettevõtted on oodatud osalema, sellest räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.