Viimased soojad suveilmad toovad veel Tallinnasse turiste, kuid turismihooaeg hakkab läbi saama. Eesti hotellinduse jaoks tähendab see, et keskmine täituvus kukub kaks korda, 80-lt 40-le. Tallinnas jäävad alles ärituristid, põhja- ja baltimaalased, kes tulevad siia nädalalõppu veetma. Kuid paljud Hiiumaa, Pärnu ja Lõuna-Eesti suviti ülipopulaarsed majutuskohad jäävad tühjaks. Mõni paneb talveks uksed lausa kinni ja jääb kevadet ootama.
Sesoonsus on Eesti ja kogu meie regiooni suurim valulaps. Suvel tundub, et hotellikohti on puudu. Ligi 100-line täituvus nädalast nädalasse pole mingi ime. Talvel otsi aga tikutulega taga inimest, kes leiaks üles hotelliukse ja tahab ka ööbida.
Tõsi, konverentsid ja ärisidemete tihenemine põhjamaadega on toonud meile palju uut, jõukat turgu. Aga sellest ei piisa, et Eestis tasuks aktiivselt laieneda. Pigem tuleb otsida võimalusi talve ja suve nõudluse tasakaalustamiseks, mille üks võluvits on kahtlemata rahvusvahelised konverentsid.
Reval Hotelligrupp laienes tänavu Vilniusse, mais avas uksed Reval Hotel Lietuva. Kaks aastat tagasi avas Riia südames uksed Reval Hotel Latvija. Kui lisada ka Reval Hotel Olümpia, oleme kõigis Balti riikide pealinnades esindatud. Kui ka Läti langetab Euroopa Liidu suhtes positiivse otsuse, oleme palistanud ära kogu ELi idapiiri.
Hotellindus on ketiäri, ketistumine on olnud viimaste aastakümnete juhtiv trend. Kuni viimase ajani tehti paljud eelarvelised majutused väikestes sõltumatutes hotellides või nn bed-and-breakfast tüüpi majutuskohtades. Sellist lähenemist muutis Accor, kes tuli 1974 turule hotelliketiga Ibis (suuresti tänu koostööle Ryanairi-suguste lennu- ja transpordifirmadega). Soodsa hinna ja tugeva brändi kokkusobitamisega on Accor teinud imet. Sellal, kui teised suuremad hotelliketid on SARSi, Iraagi sõja ja muude vapustuste tõttu laienemisplaanid kõrvale pannud, avab Accor tänavu üle ilma 180 uut hotelli.
Reval Hotelligrupp tegi järgmiseks eesmärgiks panna jalg maha Peterburis. Keti tugevust hinnatakse brändi maine ja keti pikkuse järgi. Reval on täna Balti regiooni suurim hotellikett, kuid äri arendamiseks on vaja te-ha uus samm. Hiiglaste "talveuni" loob võimalusi ka regionaalsetele tegijatele.
Peterburi hotelliturg on põnev, seal on häid (ja kalleid) viietärnihotelle nagu Astoria, Nevsky Palace jt, kuid välja on arenemata kahe ja kolme tärni hotellide turg. Odavamad majutuskohad on halvas seisus ja peale N. Liidu kokkuvarisemist pole mõnes hotellis isegi katkisi laelampe ära vahetatud.
Soodsate hotellide järele on turul nõudlust oluliselt kasvatanud ka lennu- jt transpordifirmade hinnapoliitika muutus, mille tulemusena hakkasid tihemini reisima ka hinnatundlikumad inimesed. Ka Euroopas on madala hinnaklassiga hotellide võti mitte kulunud tubades, ajast ja arust fuajees, vaid väiksemas lisateenuste hulgas. Osa hinnale orienteeritud hotelle ei paku hommikusööki toa hinna sees, vaid annavad võimaluse see väikese tasu eest juurde osta jne.
Tänase Euroopa hotellituru trend ongi soodne kvaliteetne hotell, kus klient saab lisateenuseid juurde osta. Neist on aga Venemaa kunagises pealinnas suur põud. Peterburi eelis on see, et linn ei puhka ka talvel. Arvukad muuseumid, ooperi- ja balletiteatrid toovad sinna inimesi ka siis, kui ilmad enam ilusad ei ole. Suurlinnades on sesoonsus alati väiksem. Londonis on see olematu.
Ainus, mille peale Reval ja kõik teised äriettevõtted, kes Venemaa poole samme seavad, mõtlema peavad, on n-ö Vene risk. Kui Lätis ja Leedus äri tegemine on nagu kalapüük jões, siis Venemaal nagu meres ? torm võib tulla ? aga seal on ka palju suuremad kalad!
Seotud lood
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.