Osale Eesti elektritarbijaist, kes on Fortumi kliendid, on tulemas hea uudis: neile kallineb elekter vähem ? Fortumi taotlus on 5% ? kui Eesti Energia klientidele.
Äripäeva arvates tervendab Fortum konkurentsi elektriturul sellega, et suutes olla efektiivsem elektrienergia jaotaja ja müüja kui Eesti Energia (EE) jaotusvõrk, on energiaturu inspektsioonil tulevikus lihtsam põhjendamatuid hinnatõusutaotlusi tagasi lükata.
Fortumi näitel on elektrivõrgu osaline erastamine osutunud õigeks. Erastatud võrkudesse sai kohe hakata investeerima. Kasu sellest väljendub madalamas hinnatõusutaotluses ja samuti näiteks suuremas tormikindluses ? Läänemaal, Fortumi ühel pärusmaal, pidasid võrgud paremini vastu kui Pärnumaal.
Tarbijale tervikuna ei pruugi esimene pääsuke veel tuua kevadet. Tarbija ei saa valida endale võrguettevõtet, kes talle elektri kohale toimetab, kuna paralleelseid juhtmeid ei hakka keegi talle vedama. Seega ei saa tarbija valida endale Fortumit nagu uut teenuspaketti. Ta jääb edasi sõltuma oma piirkonna võrguettevõtte armulikkusest. (Peale EE enda ja Fortumi on kolmas suurem võrguettevõte erastatud Narva Elektrivõrgud.)
Veelgi enam: erakliendil ja väike- ning keskmise suurusega ärikliendil puudub võimalus valida endale ka elektrienergia tootjat. Kuid Fortumi madalam elektrienergia lõpphind on Eesti sumbunud elektriturul pretsedenti loomas. Kuivõrd 1. märtsist lööb ka EE elektri tootmise ja ülekande kulud lahku, tekib hea võimalus võrguettevõtteid efektiivsuse seisukohalt võrrelda.
Tarbijale toob kasu teine pääsuke: kui energiaturu inspektsioon hakkab võrdlema võrguettevõtete tööjõukulusid, energiakadusid, investeeringuid, kasumit, võttes kilovatt-tunni hinna komponentide baasiks näiteks konkureerivate võrguettevõtete tarbijasõbralikumad näitajad.
Fortum plaanib ehitada Tartusse 800 miljonit krooni maksva kombijaama, mis toodab koos nii soojus- kui ka elektrienergiat. Kõigutamata sellega Eesti Energia positsiooni, tekib osal tarbijatest siiski suurem võimalus valida endale elektrienergia tootjat ja ülekandjat.
Vastuväide Fortumi hinnapoliitikale: praegu on Fortumi kWh põhitariif Eesti kõrgeim ? 1,17 kr EE 1,05 kr vastu ?, selle hinnaga peavad leppima nii Läänemaa kui ka Viimsi elanikud. Seega on Fortum tõstnud hinna ette ära. Ent Fortum on rohkesti investeerinud ja kuna EE alles alustab võrkudesse investeerimist, siis võib see tähendada temalt uut hinnatõusutaotlust. Fortumil on see juba läbitud etapp.
Samuti võib vastu väita, et EE-l tuleb 1. märtsist erinevaid pakette välja rohkem kui Fortumil, kellel on neid praegu neli. Seega oleks igal EE tarbijal justkui võimalik leida see üks ja õige ? optimaalne pakett vastavalt tarbimisele.
Kuid uuele, hetkel paremale paketile ülekolimine ei hoia ära hinnatõusu. Kahjuks pole mõtet võrrelda mobiilsidega, kus pakettide arvu kasv on toonud kaasa minutihinna drastilise languse. Samuti on iga uus EE hinnatõusutaotlus varasemad põhimõtted totaalselt segi paisanud, võimaldamata tarbijal ajada ühte kindlat liini. Fortumi tegevus aitab hinnakindluse tagasi tuua.
Autor: ÄP
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.