Üks maailma suurimaid infotehnoloogiamesse CeBIT keskendus tänavu suuresti mobiilsusele. Lisaks uute mobiiltelefonimudelite tutvustamisele esitleti uusi võimalusi mobiilseks kontaktihalduseks ning asukohamääramissüsteemi GPS mobiiltelefonidega integreerimiseks.
Mobiiltelefonide tootjad lisavad üha uusi võimalusi mobiiltelefoni mitmekülgsemaks kasutamiseks, püütakse leida paljudele klientidele meeldiv ja käepärane standard. Tihedas konkurentsis on võetud kastutusele karmid meetmed oma ideede kaitsmiseks, näiteks ei lubatud mõnedes boksides filmida ega ka pildistada. Kui varasematel aastatel hoiti uued mudelid enne CeBITi messi saladuses, siis sel aastal olid uued mudelid teada, kui välja arvata Samsung, kes oli suutnud hoida kolmekümnest uuest mudelit saladuses tervelt 29.
Nokia tuli esimesena välja liugklapiga telefoniga Nokia 7650, kuid loobus selle edasiarendamisest. Samsung korjas hea idee üles ning on juba saavutanud märgatavat edu mudeliga D500.
Võib julgelt väita, et liug-klapiga mobiiltelefonid on parasjagu kuumemaid trende. See on aidanud Samsungil kasvatada müüdud mudelite turuosa ja vaadates 2005. aasta plaane, on kolmekümnest uuest mudelist suurem osa just liugklapiga.
Kaamerast on kujunenud telefonitootjate seas standard: isegi kui keegi sooviks osta ilma kaamerata telefoni, on see varsti võimatu.
Käimas on võidujooks, kes suudab pakkuda suurema piksliarvuga mobiiltelefonikaamerat. Sageli tekib juba küsimus, kas kaamera on lisatud telefonile või vastupidi.
Samsung on jaotanud oma tooteportfelli nii: kuni 1,3megapikslise kaameraga, 1,3?3megapikslise ning üle 3megapikslise kaameraga telefonid. CeBITil tutvustati Samsungi 5megapikslise kaameraga mobiiltelefoni. Sony Ericsson demonstreeris 2megapikslise ja Motorola 3megapikslise kaameraga mobiiltelefone.
Meelelahutuse lisamine annab mobiiltelefonile täiesti uue kasutusvõimaluse. Enamik uusi mobiiltelefone toetab MP3-meloodiaid helinatena ning me kuuleme neid juba pea igal sammul. Sony Ericsson on mudelis W800 ühendanud telefoni ja pleierina tuntud Sony Walkmani.
Uued võimalused vajavad kiiremat andmeedastust ja suuremaid hoidmisvõimalusi. Mini-USB lisamine loob uue standardi mobiiltelefoni ja arvuti ühendamiseks, muudab kasutamise kiireks ning vähendab kulutusi uue mobiiltelefoni soetamisel.
Tõusnud on mobiiltelefonide mälumahud ja lisatud on erinevate standarditega mälukaardid, mis võimaldavad hoida kuni 1 GB infot.
Võrreldes eelmiste aastatega olid ennast CeBITil väga jõuliselt eksponeerinud GPS-lahenduste pakkujad. Välja on töötatud terviklahendused, mis võimaldavad kasutada info kuvamiseks mobiiltelefone ja PDA-seadmeid.
Näiteks terviklahendus Navicore sisaldab Bluetooth GPS vastuvõtjat, RS-MMC mälukaarti koos tarkvara ning Soome, Rootsi, Norra ja Taani kaartidega.
Telefonide uued võimalused vajavad üha rohkem operaatorite toetust ja tarkvara lahenduse juhtimiseks, mida üldjuhul arendavad kolmandad osapooled. Uudne lähenemine oli Nokialt, kes eksponeeris end koos oma koostööpartneritega terviklahenduste demonstreerimiseks.
SyncML-lahenduse pakkuja aitab mobiilse eluviisiga inimesel uuendada reaalajas e-kirju, kalendrit, kontakte, ülesandeid jm. Tulemuseks on turvalisus ja madalamad sidekulud, sest lahendus vähendab andmemahtu, mida laialt levinud VPN-ühendused ei võimalda.
Eesti M-Estonia väljapanekuga sarnaseid stende oli ka teistel riikidel. Eri riikide pakutavad e-teenused on suhteliselt sarnased ? ametnik pääseb oma arvutist ligi erinevatele riigi andmebaasidele. Tulevikus saab ühe ametniku juures kõik asjad aetud.
Üllatas mobiiltelefonide paljusus ? seda nii erinevate tootjate kui ka mudelite arvu poolest.
Tähele võis panna üha kasvavat mobiiltelefonide multifunktsionaalsust. Siemensi stendis näidati naistele mõeldud telefoni, mille ekraanipildi saab nupust välja lülitada ning ekraani peeglina kasutada.
Silma jäi Hiina ning Taiwani firmade suur arv ning aktiivne oma riigi promomine ? ka väiksemate stendide juures oli alati suur kiri ?Taiwan?.
Autor: Toomas Teesaar
Seotud lood
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.