Äripäeva hinnangul kukub Swed-banki ülevõtmispakkumine läbi. Rootslased teevad uue pakkumise, kui olukord on rahunenud ja Hansapanga juhid on välja vahetatud.
Praegu Hansapangast 60% omaval Swedbankil ei õnnestu enda kätte saada 95% Hansapanga aktsiaist, mis võimaldaks rootslastel Hansapanga börsilt ära viia ? Hansapanga juhid ja siinsed omanikud rikkusid Rootsi-poole plaani ära. Hansapanga nõukogu eestlastest liikmed Tiina Mõis ja Endel Siff keeldusid oma aktsiate müügist. Nendega liitus Hansapanga juhtkond eesotsas juhatuse esimehe Indrek Neiveltiga.
EBRD, kes oli varem teatanud, et võtab Swedbanki pakkumise vastu, kõhkleb. Kolm Hansapangas osalust omavat investeerimispanka on keeldunud pakkumisest. Paljud väikeaktsionärid joonduvad Hansapanga juhtide järgi.
Eestis aga oleks justkui uus laulev revolutsioon alanud: eestlastest pankurid on näidanud järgmisele ?suurele vennale? koha kätte. Äsja lükati tagasi ka TeliaSonera ülevõtmispakkumine Telekomile. Kohalikud kapitalistid on seljad sirgu ajanud ja nende selja taha on asunud arvamus- ja äriliidrid, meedia. Hansapanga asutajaliikme Heldur Meeritsa TNS Emorilt tellitud avaliku arvamuse uuringu järgi suhtuvad inimesed pigem negatiivselt Swedbanki soovi Hansapank täielikult enda kontrolli alla saada. Sündinud on uued sangarid: Indrek Neivelt, Tiina Mõis, Heldur Meerits. Ja küllap neist, kes praegu rootslastele aktsiaid müüksid, saaksid rahvavaenlased.
Emotsioonid on kõrgel. Ometi on hansapankuritel mängus isiklikud ärihuvid. Panga nõukogu nõustanud investeerimispanga Citigroup hinnangul on Swedbanki pakkumise hind kasulik vaid Swedbankile endale, kes soovib osta nii odavalt kui võimalik. Teistele aktsionäridele on aga hind ebapiisav. 66 miljonit, mille Swedbank madala pakkumise pealt võidaks, tuleks otseselt meie aktsionäride taskust.
Küsimus on seega hinnas, mitte rahvuslikus meelsuses. Harukordne on see, et ehkki hansapankurid lähtuvad hetkel oma ärihuvidest, ei ole need vastuolus ei Hansapanga ega üldsuse huvidega. Hansapank on praeguste juhtide käe all oma vara üksnes kasvatanud. Panga tulevikuperspektiiv on samuti väga hea. Mis ütleb, et täielikku kontrolli emapanga poolt ei ole vaja. Status quo säilimine säästaks väärtpaberiturgu ja börsi ? unikaalne aktsia jääks alles. Pensionifondid ja teised investorid hingaksid kergendatult. 60% omanik võib praegugi teha pangaga, mida tahab. Jämedam ots läks Swedbanki kätte siis, kui asutajad Jüri Mõis, Rain Lõhmus, Heldur Meerits jt aktsiad rootslastele maha müüsid. Kuid kujunenud olukord on sidunud ka Swedbanki käed: Hansapanga jõuga ülevõtmine ei tule praegu kõne alla. Ka mässulistest, Hansapanga juhtidest, pole Swedbankil võimalik kohe vabaneda. See kahjustaks tema mainet ja pidurdaks Hansapanga arengut.
Äripäeva analüütik Tõnis Oja ennustas börsikrahhi juhul, kui Swedbank võtab Hansapanga üle. Kuid nii, nagu kuuldus Swedbanki huvist ajas Hansapanga aktsia hinna üles, võib pakkumise luhtumine tuua hinna ka alla ja tagajärg võib olla sama. Börsi käekäik ja meie eneseuhkuse säilimine sõltub nüüd sellest, kui külma närviga on Hansapanga aktsionärid. Swedbank oma plaanist ei loobu. Ja, nagu märkis meediakontserni omanik Hans H. Luik, saavutavad rootslased varem või hiljem eesmärgi ? täieliku aktsiapaki.
Autor: ÄP
Seotud lood
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.