Savisaar ütles täna Ameerika Kaubandus-Tööstuskojas, et Eesti on üks suurima majandusliku ebavõrdsusega riike maailmas.
Täna Tallinnas Ameerika Kaubandus-Tööstuskoja korraldatud kohtumisel Ameerika osalusega välisfirmade esindajatega analüüsis majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar Eesti majanduse hetkeseisu ning tõi välja erinevad koostöövõimalused kahe riigi vahel, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.
Eesti algselt unikaalse ja seni maailmas vastakaid arvamusi tekitavast maksusüsteemist rääkides märkis minister, et see soodustab investeerimist ning ettevõtlust, kuid on Lääne-Euroopa ja isegi Ameerika standardite kohaselt sotsiaalselt ebaõiglane, või isegi ohtlik.
'Eranditeta maksusüsteem on teinud maksu kogumise ning maksude tasumisest kõrvale hoidumise vältimise oluliselt lihtsamaks,' sõnas Savisaar. 'Kui toodetud rikkusest võidaks kõik, poleks siin loomulikult mingit küsimust, kuid paraku on esimesena sellisele maksusüsteemile üle läinud Eesti üks suurima majandusliku ebavõrdsusega riike Euroopa Liidus,' lisas ta.
Eesti sissetulekute ebavõrdsust iseloomustav GINI koefitsient on kuni poolteist korda suurem Põhjamaadest ning enamikust hiljuti liitunud riikidest. Samas kinnitavad aga kõik tõsiselt võetavad uuringud põhjuslikku seost varandusliku ebavõrduse ja kuritegevuse taseme vahel. 'Siin on, mille pärast muret tunda,' ütles minister.
Ekspordi arendamisvõimalusi analüüsides rääkis minister Eesti valitsuse püüdlustest leida lisaks toimivale õiguslikule keskkonnale ning ühtlustatud Euroopa tasemel standarditele ning intellektuaalomandi õiguste kaitsele oma 'Nokia' - miski, mis eristaks meid teistest.
Üheks Eesti tõmbenumbriks on tervikliku infoühiskonna arendamine. Positiivse näitena tõstis minister esile valitsuse poolt juurutatud ID-kaardi, mille kiipi saab kasutada väga erinevatel viisidel. Ta nimetas e-maksuametit, mobiili abil tehtavad toiminguid ning X-tee portaali.
Statistika kohaselt kasutab 50% eestlastest rohkem kui korra nädalas Internetti ning üle 90% pangamaksetest sooritatakse Interneti-panga vahendusel.
Savisaare sõnul tuleb Eestil loomulikult enda arendamist jätkata. 'Innovatsioon ja teadmistepõhine majandus on alad, kus meil on kindlasti USA-lt õppida ja kus me oleme huvitatud enamast koostööst,' tõdes minister.
Kuigi praegu ei ole USA ettevõtete investeeringute maht Eestisse väga suur, moodustades vaid 5% nende üldisest mahust, on kahel riigil piisavalt ühishuvisid. Eesti teadlased on maailmatasemel geneetikas, materjali tehnoloogias ja infoühiskonna teadustes ning need sektorid on kuulutatud prioriteetideks Eesti strateegias 'Teadmistepõhine Eesti'.
Tehnoloogia ülekanne ja oskused motiveerida teadlaste ja ettevõtete vahelist koostööd on aga alad, kus USA ettevõtjad on eriti tugevad. 'Seega oleks meie tihedamast koostööst kasu mõlemapoolne,' ütles Savisaar. Kuigi Eesti on väga väike, on siinne turg siiski osa Euroopa Liidu turust. 'See tähendab, et investeerides Eestisse on võimalik pääseda kogu Euroopa turule. Samal ajal on Eesti veel ühenduselüliks Ida ja Lääne vahel ning meie transiidisektor on väga konkurentsivõimeline,' rääkis Savisaar.
Välisettevõtjatele positiivsena tõi minister välja raudteeühenduse ida suunal ning jäävabad süvasadamad, mis suudavad vastu võtta igasuguse suurusega laevu. Suhteliselt madal ressurssikulu ning lihtne ja selge majanduskeskkond muudavad Eesti sobivaks logistiliste teenuste osutajaks ning jaotuskeskuste loojaks Põhja-Euroopa ja Lääne-Venemaa teenindamisel.
Seotud lood
Eesti elanikkonna rikkaima ja vaeseima
viiendiku sissetulek erines 2004. aastal 5,9 korda, Euroopa Liidus keskmiselt
oli erinevus 4,9 korda, teatas statistikaamet.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.