Eile rahandusministeeriumis toimunud stabiliseerimisreservi nõukogu koosolekul otsustati muuta investeerimispoliitika reeglid paindlikumaks.
Rahandusminister Aivar Sõerdi sõnul vajab reservi senine ülikonservatiivne investeerimispoliitika uuendamist ning seetõttu otsustas nõukogu muuta reeglid paindlikumaks. ?Viimase kolme aasta jooksul on investeeringute puhul lähtutud põhimõttest, et igas turusituatsioonis peab olema tagatud, et reservi kvartaalne tootlus on suurem turu kõikumistest tulenevast potentsiaalsest kahjumist. Samuti on eeldatud, et reservi vahendid saab kolme kuu möödudes vajadusel täies mahus kasutusele võtta. Eilsel koosolekul otsustas nõukogu pikendada investeerimishorisonti kuue kuuni,? selgitas Sõerd.
Rahandusminister ütles, et uued reeglid on endiselt piisavalt ranged vahendite riskideta paigutamiseks, kuid lubavad kõrgemat tootlust. ?Alates selle aasta algusest on reservi tulusus olnud 2,3 protsenti, 2006. aasta prognoosime tulususeks aga 3,1 protsenti,? sõnas Aivar Sõerd.
Stabiliseerimisreserv loodi 1997. aastal mahuga 701,6 miljonit krooni, 2005. aasta novembri lõpu seisuga on reserv kasvanud 5,5 miljardi kroonini. Selle aasta üheteistkümne kuuga on stabiliseerimisreserv täiendavatest laekumistest kasvanud 372 miljoni krooni võrra ning investeerimistulu on selle vahenditelt teenitud 160 miljonit krooni.
Reservi finantsvahendid investeeritakse rahvusvahelistel finantsturgudel kõrge krediidireitingu ja likviidsusega võlakirjadesse, hoiustesse ning pöördrepotehingutesse, et tagada vahendite väärtuse säilimine ja likviidsus.
Stabiliseerimisreservi eesmärgiks on üldmajanduslike riskide vähendamine ning pikaajalist ühiskondlikku tulu toovate investeeringute ja strukturaalsete ümberkorralduste rahastamise stabiilsuse tagamine. Samuti võib reservi kasutada sõjalise valmisoleku saavutamiseks või mobilisatsiooni läbiviimiseks.
Seotud lood
Freedom Holding Corp. avaldas oma 2025. aasta teise kvartali tulemused, mis näitavad ettevõtte käibes ja puhaskasumis märkimisväärset kasvu. Tulenevalt laienemisest, tõusid ka ettevõtte kulud.