Eesti Konjunktuuriinstituudi värsketest
andmetest selgub, et Eesti majandust ootab ees veel vähemalt 1 soodne aasta.
Majanduskasvuks prognoositakse 9-10% ja reaalpalga tõusuks 9%.
Täna toimunud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi pressikonverentsil tutvustasid konjunktuuriinstituudi juhtivteadur Leev Kuum ja direktor Marje Josing möödunud aasta 4. kvartali tulemusi ja alanud aasta prognoose.
"Majandusolukord püsib soodne. Majanduskliima indeks mõnevõrra langes tulevikuootuste (6 kuud) nõrgenemise tõttu. Ettevõtete ärikonjunktuuri näitav majandususaldusindeks püsib kõrge. Tarbijate kindlustunnet toetab tööpuuduse vähenemine ja tulude kasv," oli konverentsi lühikokkuvõte.
Kui Eesti ettevõtjad peavad kogu majanduse arengut järgneval 6 kuul heaks, siis ehitussektoris oodatakse vägagi häid tulemusi. Erinevus nende kahe näitaja vahel peaks lähiaastatel siiski suures osas võrdsustuma.
Majanduskasvu peamised pidurid on üldiselt tööjõupuudus, tööstuses ka masinate puudus ja ebapiisav nõudlus, mille osatähtsus langeb. Viimastel aastatel on pidevalt tõusnud Eesti tööstuse tootmisvõimsuse rakendatavus, olles praegu juba 80%. See annab eeldused ka paremaks konjunktuuriks tulevikus.
Majanduse edenedes on paranenud ka inimeste elamistingimused. Aasta jooksul on küsitluse põhjal elamistingimused paranenud 27% vastanutest, 70% on need püsinud samasugused ja 2% halvenenud. "Ühe aasta kohta on see väga hea tulemus," kommenteeris Marje Josing.
2007. aastaks prognoosib EKI inflatsiooniks 4,5%, seda peamiselt palgatõusu, sisseostetavate kaupade hinna kasvu ja odava laenuraha tõttu. Josing hoiatab siin lumepalliefekti eest: "Hinnatõusu põhjus ei tohiks olla see, et teised ka tõstavad. Selline tegevus viib lumepalliefektini, kus hinnad lõputult tõusevad."
Majandus- ja kommunikatsiooniministri nõunik Heido Vitsur hindas Eesti majanduse olukorda samuti heaks, kuid tuletas meelde, et riik peab alustama investeeringuid innovatsiooni, arendustegevusse ja tehnilise infrastruktuuri parandamisse. "Praegused arengumootoreid kümne aasta pärast enam ei toimi ja innovatsiooni investeeringud võtavad tulemusteni jõudmiseks aega. Seega oluline tegutseda nüüd, muidu majanduse areng jahtub," lausus ta.
Seotud lood
Sisemajanduse koguprodukt (SKP) kasvas
2006. aasta III kvartalis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 11,3%, teatas
Statistikaamet.
Eesti majanduskasv on jõudnud haripunkti ja
kolmandas kvartalis 11,6 protsendini küündinud kasv tuleneb peamiselt
eratarbimisest, seisab täna avaldatud Eesti Panga kvartalikommentaaris.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.