• OMX Baltic0,7%288,53
  • OMX Riga−0,24%875,89
  • OMX Tallinn0,77%1 826,32
  • OMX Vilnius−0,06%1 122,75
  • S&P 5000,75%6 094,83
  • DOW 300,37%44 186,6
  • Nasdaq 1,35%20 023,06
  • FTSE 100−0,04%8 545,13
  • Nikkei 2251,58%39 646,25
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,18
  • EUR/RUB0,00%103,42
  • OMX Baltic0,7%288,53
  • OMX Riga−0,24%875,89
  • OMX Tallinn0,77%1 826,32
  • OMX Vilnius−0,06%1 122,75
  • S&P 5000,75%6 094,83
  • DOW 300,37%44 186,6
  • Nasdaq 1,35%20 023,06
  • FTSE 100−0,04%8 545,13
  • Nikkei 2251,58%39 646,25
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,18
  • EUR/RUB0,00%103,42
  • 12.02.07, 07:23
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Alanud börsinädal peaks näitama trendi suunda

Alanud nädal võib saada lähikuude suunanäitajaks, võtmetegijateks börsil on Skandinaavia fondid, kirjutas Äripäev.
Neljapäeval tabas Tallinna börsil olevate ettevõtete aktsiatesse investeerinut nädalaid, et mitte öelda aastaid kestnud päikesepaiste järel justkui ämbritäis külma vett krae vahele. Ka reedese börsipäeva algus oli kole, kuid aktsiad said päeva peale jalad alla.
Kui suur kõikumine (eriti allapoole) jätkub ka sel nädalal, võib juhtuda, et paljud Skandinaavia väikeinvestorid, kes on Balti börsiettevõtete omanikud näiteks East Capitali Balti fondi või Danske Capital Finlandi Balti fondi kaudu, võivad soovida raha fondidest välja tõmmata. Eelmisel nädalal polnud kuuldavasti Skandinaavia investorid siin kuigi suured tegijad.
Kui fondidel eriti raha pole (peaaegu kogu fondi saabunud raha on investeeritud), on nad sunnitud aktsiaid müüma, olenemata Baltimaade tugevast majanduskasvust ja ettevõtete kasumi kasvust. Need fondid on mahult päris suured. East Capitali Balti fondi maht oli viimatise seisuga 3,3 miljardit Eesti krooni.
Kui East Capital oleks sunnitud müüma fondiosakute tagasivõtmise korral Balti aktsiad, oleks paanika siinsetel börsidel ilmselt vältimatu - ka eelmisel nädalal saabunud Poola fondide ostutahe võiks sellisel puhul vankuma lüüa.
Parimal juhul tabas börsi lihtsalt väikene tagasilöök, mis andis investoritele ehk aimu vajadusest investeeringuid hajutada. Küll aga tasub meeles pidada, et konservatiivne investor ei lähe eufoorias investorimassidega lõpuni kaasa, vaid asub varem kasumit võtma. Negatiivsel puhul on oodata tõsist tagasilööki - siis on müügiga juba kiire.
Väikeinvestorid hoiavad börsil pea jahedana
Väikeinvestorid pärast eelmise nädala musta neljapäeva paanikasse ei sattunud ning püüavad oma pikaajalistele põhimõtetele esialgu kindlaks jääda.
"Mina eufooriaga kaasa ei lähe, kavatsen oma aktsiaid hoida," teatas ASi Arco Vara tegevjuht Viljar Arakas, kes näiteks musta neljapäeva suurima langeja Tallinki aktsiate emissioonil soetas 349 aktsiat, mis oli küll poole vähem, kui mees toona soovis.
Vahetult pärast Tallinki aktsiate märkimist uskus Arakas, et spekuleerima ta börsil ei hakka ning oma sõnade kinnituseks teatas mees nüüd, et esimeste raskusilmingute peale rabelema hakkamine oleks vaid tunnistus kehvast närvisüsteemist.
Kinnisvaraärimehega on ühel meelel ka Sampo Panga juhatuse esimees Aivar Rehe: "Majanduse makronäitajaid teades arvan, et börsil kuluvad jõnksud närvikava kontrollimisel marjaks ära." Pankur aimas börsilangust ette, kuna aastaplaani täitmine jaanuaris tundus liiga ebaharilik.
Tallinki aktsiate emissioonil ostis Rehe väärtpabereid kõigi pereliikmete nimel kokku üle kahe tuhande ning oma otsust ta ei kahetse. "Loogiline, et mis üles läheb, tuleb vahepeal ka alla. Tallinki pärast ma Silja ostu arvestades ei muretse," märkis ta. Samuti peab pangajuht tähtsaks ettevõtete kvartaalsete majandustulemuste jälgimist. "Börsifirmadel läheb ju muljetavaldavalt hästi, vaadake kas või Eesti Ehitust," on Rehe optimistlik ega plaani börsil müügipoolele suunduda.
Väikeinvestor ja ASi IT Grupp juhatuse liige Esti Ehatamm-Fels rääkis jaanuari lõpus, mil Tallina börsil olid aktsiate hinnad tipus, et müüb kõik aktsiad kohe, kui need langevad rohkem kui kolm protsenti. "Paraku tuli langus nii järsku, et jõudsin müüa pärast viieprotsendist langust," tunnistas ta nüüd. Enam pole nööri mööda käival väikeinvestoril käes ühtegi aktsiat ega fondiosakut.
"Ostmisele mõtlen uuesti siis, kui olen veendunud, et põhi on käes. Langevat nuga on keeruline püüda," ütles Ehatamm-Fels ja lisas, et heas mõttes on viimasel ajal talle silma jäänud Tallinna Kaubamaja ja PTA. Samas tunnistas naine, et panustab edaspidi pigem mõnda fondi, mis ei nõua pidevat jälgimist ning on ka väiksema riskiga kui aktsiatega kauplemine.
Leidub ka selliseid investoreid, kes musta neljapäeva lausa ootasid. "Mina olen omadega kasumis. Suuremad tehingud tegin küll mõni aeg tagasi, aga loodan, et kõikumised jätkuvad," teatas Viljandi väikeinvestor Silver Lepik ning lisas, et plaanib börsi heitlikest aegadest kasu lõigata.
Tallinki analüütik Joonas Joost, kes usub, et aktsiaturg kosub paari kuu pärast, jääb oma otsustes esialgu äraootavale seisukohale. "Investeerisin aktsiatesse vaba raha, aga seda kaotada ma loomulikult ei taha," nentis kolme kohaliku ettevõtte aktsiaid omav väikeinvestor.
Neljapäevane kiire hinnalangus Tallinna börsil tekitas paljudes investorites nädala viimasel päeval peataoleku.
Turule ilmusid nii oma naha päästjad kui ka odava väljamüügi peale kohale jooksnud spekulandid ja investorid, kes lõid aktsiahinnad tugevalt kõikuma.
Väärtpaberite kõrgeima ja madalaima tehinguhinna erinevus ulatus reedel näiteks üle kümne protsendi koguni kaheteistkümnel Tallinna börsi aktsial.
Viimased kaks päeva on kaubeldud börsil meeletult tugevalt. Tehingute arv on hüpanud tuhandelt kolmele tuhandele ja käive sajalt miljonilt veerandi miljardi krooni juurde.
Suur kõikuvus ja rapsimine näitab, et investoritel puudub ühtne seisukoht, mis suunas võiks aktsiad edasi minna.
Näiteks kui reede hommikul ei tahtnud keegi mingi hinna eest aktsiaid osta, siis päeva peale jõuti suur osa väärtpaberid juba plussi osta. Võib arvata, et tegemist oli eelkõige spekulatiivsete ostjatega, keda rahuldab väike hinnatõus, et uuesti turult pageda.
Ajalugu on näidanud, et pärast esimest suuremat langust arvab alati osa investoreid, et aktsiad on nüüd odavad. Arvata võib, et erand pole praegunegi kord. Investoreid on alati juhtinud ahnus ja hirm, mis tekitab nii põhjendamatut eufooriat kui ka ka paanikat.
Odavus on aga suhteline. Väärtpaberite hinnad tunduvad madalad võrreldes ehk eelmise kolmapäeva hindadega. Finantsuudisteagentuuri Bloomberg andmeil on Tallinna börs oma 16protsendilise tõusuga aga näiteks endiselt selle aasta maailma paremuselt kümnes aktsiaturg.
Väärtpaberid on praegu igati kõrgeks hinnatud. Kes soovib ilmtingimata veel kõrgemaid hindu näha, võtab minu arvates endale suure riski.

Seotud lood

Uudised
  • 12.02.07, 09:06
Tallinnas börsilangus jätkub
Tallinna börsil on alanud täna börsipäev mõõduka hinnalangusega. OMX Tallinn indeks liikus kella üheteist ajal 973,23 punktil ehk 2,03 protsenti miinuses.
Uudised
  • 08.02.07, 10:48
Tallinna börsil oli eile aastatuhande suurim kukkumine
Tallinna börsi indeks OMXT tegi eile enne keskpäeva läbi selle aastatuhande seni suurima kukkumise, langedes 6,4 protsenti ja olles 976,74 punkti.
  • ST
Sisuturundus
  • 21.01.25, 08:09
Alanud aasta kümme IPO-t, mida jälgida
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Äripäeva TOPid

Tagasi Äripäeva esilehele