Kahtluse tõttu, et riigikogu eelvalimistel
ostetakse valimas käijate hääli ja tehakse ebaseaduslikku valimispropagandat,
vahetas Tartu valimiskomisjon eile välja pooltäis valimiskasti.
Valimiskomisjoni esimehe, Tartu linnasekretäri Jüri Mölderi sõnul tõsteti 558 valimissedeliga hääletuskast kõrvale, et hiljem, kui ostmiskahtlus peaks osutuma tõeks, ei peaks tühistama korraga mitme päeva tulemusi, kirjutas Tartu Postimees.
Tavatule ettevaatusabinõule sundisid komisjoni mitmed tähelepanekud. Esmaspäeval käis hääletamas rohkesti ebaharilikke valijaid: kehva väljanägemisega inimesi, kellest mitut talutas hääletusruumi ukseni üks ja sama isik.
«Üks neist valijaist küsis valimiskomisjoni liikme käest, kas siit saab raha,» vahendas Mölder. «Pehmelt öeldes tekitas see kahtlusi. Paraku on rikkumisi tõendada väga raske, sest eks hüvede lubajad ole saanud targemaks ja muutunud ettevaatlikumaks.»
Mölder sedastas, et kuigi hääletamine on salajane, on võimalik hääletajat kontrollida, lastes tal mobiiltelefoni või väikese digikaameraga hääletuskabiini kardina taga täidetud sedelit pildistada.
Nii eile kui ka esmaspäeval nähti kaubamajas, ka hääletusruumi läheduses, korduvalt endist rahvaliitlast, praegu parteitut Arne Otterit, kes telefonivestluses väljendas imestust, et tema kaubamajas käimine huvi tekitab.
Veelgi kummalisemaks pidas Otter kahtlustusi, nagu käiks ta kaubamajas aitamas kodanikel valimisotsust teha. Valimised on ju salajased ja iga inimene teeb otsuse ise ja oma südametunnistuse järgi, märkis ta.
Küll kritiseeris Otter ise valimiskomisjoni: «Mis nad siis panid valimisjaoskonna kaubamajja? Mina arvan, et kaubamajaga oli diil – saada juurde nii valijaid kui ka ostjaid. Väga selgelt on tegu ühe kaubanduskeskuse eelistamisega.»
Riigikogu valimise seadus keelab valimispäeval igasuguse valimisagitatsiooni. Eelhääletuse ajal on see keelatud nii hääletusruumis kui ka ruumides, mille kaudu valija sinna siseneb. Jüri Mölderi sõnul tuleb seda tõlgendada nii, et valijate mõjutamine on seadusevastane terves kaubamajas.
Seotud lood
Tartus eemaldati valimisjaoskonnast
valimiskast 558 sedeliga, kuna nende seas võib peituda ostetud hääli.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.