Kuigi professor Mati Rahu saab vabariigi
aastapäeval arstiteaduse aastapreemia, ei ole ta rahul. "Meie töö ei ole enam
rahvusvaheliselt usaldusväärne, sest kasutatavad andmed pole täpsed," peab ta
tõdema.
Teaduspreemia pälvis Rahu uurimuste eest, mis käsitlevad haiguste ja nende mõjurite esinemist Eesti elanike seas, kirjutab Postimees. Tubli veerand auhinna pälvinud tööst on pühendatud Eestist Tšernobõli tuumajaama avarii tagajärgi likvideerima saadetud meestele.
Ent kui näiteks Soomes on teadlastel võimalik andmebaase omavahel kõrvutades leida erinevate tegurite vahel ühisjooni, siis Eestis on epidemioloogidel selle sajandi algusest alates väga raske oma tööd jätkata.
Nii ei jõua Eesti vähiregistrisse enam need juhtumid, mis alles lahkamislaual osutuvad vähisurmadeks - seadus keelab registrisse koguda andmeid haigete surmapõhjuste kohta.
Kuna 2001. aastast pole registrist enam olnud võimalik saada adekvaatseid andmeid vähisuremuse kohta, on ka statistika tegelikkusest roosilisem. Ligi viis protsenti vähisurmasid jääb kajastamata.
Seotud lood
Küberturvalisus peaks olema igaühe igapäevaelu lahutamatu osa. Olenemata sellest, kas oled eraisik, väikeettevõtja või suurfirma juht, mõjutab digitaalne maailm paratamatult kõiki, kes internetis toimetavad. Tele2 ärikliendi erilahenduste ja IT-teenuste juht Janek Jaago selgitab, miks on vähemalt esmane digikaitse hädavajalik igale kasutajale.