Kui täitub osade ungarlaste soov, võib
viimane Nõukogude kuju Budapestis kolida linna servas asuvasse sammaste
surnuaeda Lenini, Marxi ja teiste büstide kõrvale.
Ungarlaste kampaania ärritab Venemaad, kirjutas Bloomberg. Suhted kahe riigi vahel on niigi pingelised, Venemaa on juba kaks korda katkestanud nafta- ja gaasitarned Nõukogude liidu endisesse satelliitriiki.
Viie meetri kõrgune kuju on seisnud alates 1945. aastast sama koha peal. Ausammas püstitati punasõdurite, kes võitlesid natside vastu, mälestuseks.
Rahvuslikult meelestatud ungarlaste grupeering teeb lobbytööd, et koalitsioon paneks marmorkuju eemaldamise rahvahääletusele. Seni on nad kogunud 100 000 allkirja 200 000 vajalikust, et panna küsimus referendumile. Nad tahavad, et kuju viidaks nn kujude parki, mis avati 1993. aastal ja kus seisab veel 42 kommunistliku skulptuuri.
Kohaliku tudengi sõnul on see, et kuju veel peale 1989. aastat oma kohal seisab solvang. "Kommunistid rikkusid Ungari, see kuju meenutab mulle seda," lisas ta.
Ungari valitsuse sõnul kaitseb sirbi ja vasaraga kaunistatud kuju leping Venemaaga ja büst ei liigu kuhugi. Valitsusvastase mässajad ründasid eelmisel aastal kuju ja kraapisid maha Vene sõdurite nimed. Nüüd kaitseb kuju kahekordne raudaed ja politseipatrull.
Sarnased kujud Vene sõdurite mälestuseks seisavad ka Belgradis, Viinis ja Berliinis.
Seotud lood
Riigikogus läbis täna teise lugemise
keelatud rajatise kõrvaldamise seaduse eelnõu ning toetust pälvis ettepanek,
mille kohaselt peab valitsus 30 päeva jooksul pronkssõduri Tõnismäelt
teisaldama.
Moskvas Maneeži väljakul toimuvale
miitingule kogunes Tallinnas asuva pronkssõduri mahavõtmiskava vastu meelt
avaldama üle 2000 inimese.
Pronkssõduri juurde oli eile lõunaks taas
sadu punaseid õisi toodud. Puudu polnud ka turistidest, kes kuju igast küljest
pildistasid.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.