Isamaa ja Res Publica Liidu kaasesimees
Taavi Veskimägi soovitab riigifirmad börsile viia, ettepanekule lisab kaalu
ühenderakonna lootus pääseda uude valitsusliitu.
Veskimägi kirjutab tänase Postimehe arvamusküljel, et riigi äriühingute vähemusosalused tuleks viia börsile.
«Eesti inimestel peab olema võimalik saada investeeringute abil kasu riigi majandusedust,» märgib Veskimägi. «Näen siin ühe olulise sammuna riigile kuuluvate äriühingute vähemusosaluste viimist börsile. Nii jääks Eesti majandusse rohkem inimeste pensionifondidesse paigutatud raha, mida praegu investeeritakse välismaale.»
Veskimägi idee pole uus, rahandusministrina soovitas ta sama. Toona ei leidnud mõte Res Publica, Rahvaliidu ja Reformierakonna koalitsioonivalitsuses partnerite toetust.
Uute IPOde ehk ettevõtete aktsiate esmaemissioonile börsil annab jumet tõsiasi, et peaaegu kõik viimase aja IPOd on kohalikele väikeinvestoritele kena kasumit toonud.
Aktsiahind on pärast emissiooni kiiresti kasvanud, ainus erand on Tallinki aktsia.
Veskimägi ideele lisab kaalu tõsiasi, et Isamaa ja Res Publica Liit pürib taas valitsusse. Uues koalitsioonileppes pole seetõttu ka välistatud riigiettevõtete vähemusosaluste erastamine börsi vahendusel.
Eile leidis Reformierakonna ideoloog Meelis Atonen, et praegu pole sobiv riigiettevõtete erastamise teemat kommenteerida.
«See on teema, mida menetletakse koalitsiooniläbirääkimistel,» lausus Atonen. Kaks aastat tagasi seisis ta Veskimägi ettepanekule vastu.
Ilmselt viimaseid nädalaid Eesti Energia nõukogus istuv rahvaliitlane Janno Reiljan lausus, et Eesti Energia ei vaja praegu lisakapitali.
Hansapanga analüütik Sander Daniil lausus, et kuna Eesti pensionifondidel ei ole kohustust hoida teatud osa raha kodumaistes aktsiates, siis pole Tallinna börsil noteeritud ettevõtete hulk pensionifondidele probleemiks.
«Investeerimisvõimaluste mitmekesistamine Tallinna börsil oleks tore, aga ma ei näe tõsiselt võetavaid argumente, miks riik seda tegema peaks,» lausus Daniil.
Seotud lood
Tallinna börsi uus juht Andrus Alberi sõnul
on mitu kohalikku riigifirmat talle kinnitanud, et on börsile minekuks
valmis.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.