Jaapani teadlased suutsid luua Alzheimeri
tõve vaktsiin, mis osutus hiirtel tehtud katsetel tõhusaks.
Kesk-Jaapanis asuva pikaealisuse instituudi teadlased teatasid, et loodavad suu kaudu võetava vaktsiini kliinilisi katseid inimesel alustada sel aastal, kirjutas The Guardian.
"Loomad on suutelised taastuma, pärast seda kui neil olid tekkinud haiguse sümptomid, inimestel on see võime väiksem. Võimalik, et vaktsiin suudab aidata vaid haiguse varastes staadiumites, kui sümptomid on kerged," ütles instituudi direktor Takeshi Tabira.
Vaktsiin vähendas "amüloid-plaatide" - valkude, mis arvatavasti tapavad ajurakke - arvu ning parendas aju funktsioone. Katseid tehti hiirel, kelle geneetikat oli muudetud, et tal tekiks Alzheimeri tõbi.
Vaktsiin tugevdab immuunsüsteemi võitluseks amüloid-valkude vastu ajus, hiirel ei ilmnenud vaktsiini kõrvalmõjusid.
Testid näitasid, et hiire vaimsed võimed taastusid normaalse taseme lähedale kolm kuud pärast ravi algust.
Alzheimeri tõbi on probleemiks riikides, mille elanikkond kiiresti vananeb. USAs on 5 miljonit Alzheimeri põdejat. Iga kahekümnes üle 65-aastane inimene ja iga viies üle 80-aastane inimene päeb mõnd dementsuse vormi.
Haiguse esmane tundemärk on mälu nõrgenemine, haiguse lõppjärgus ei suuda hakkama saada ka kõige lihtsamate asjadega. Nii ei suuda nad enam ilma kõrvalise abita süüa ega kõndida.
Seotud lood
USA ja Rootsi teadlaste ühisuuring, mis hõlmas 12 000 paari üle 65 aastaseid kaksikuid, tõestab, et Alzheimeri tõve tekke põhjused on kuni 80% geneetilised.
Jalutamine või mõni muu kerge kehaline
tegevus vähendab 65-aastastel ja vanematel dementsusriski, selgub värskest
Itaalia uuringust.
Õigus riigi kulul end vaktsineerida on
täiskasvanul iga kümne aasta tagant, ent seda võimalust kasutavad vähesed.
Järgmisel aastal loodab riik olukorda muuta ning vaktsineerida vähemalt
70 000 inimest.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.