Tänavu märtsis tõusid hinnad mullusega
võrreldes viimase kuue aasta rekordilised 5,7 protsenti, mis seab ohtu kohalike
ettevõtete konkurentsivõime eksportimisel.
"Ettevõtted püüavad jätkata hindade ennaktempos tõstmist ja suure palgakasvu tõttu ei tee tarbijad sageli kõrgematest hindadest numbrit," ütles Hansabank Marketsi makroanalüütik Maris Lauri Äripäevale.
Tema sõnul ei saa see väga pikalt jätkuda. "Ühel hetkel ei jätku ka tarbijatel raha kallimate kaupade ostmiseks ning odavam import võtab kohalikel tootjatel töö käest. Mida kiiremaks kujuneb hinnatõus, seda kiiremini see aeg kätte jõuab ning valusam tuleb kukkumine."
Toom Tekstiil ASi juht Illimar Toom tunnistas, et kiire inflatsioon ja palgatõus on nende olukorra raskemaks teinud. "Meie tooted on küllaltki hinnatundlikud. Ostjad ei aktsepteeri järske hinnatõuse," rääkis Toom, kelle sõnul on seetõttu raskem eksportida. Ta lisas, et ettevõttel tuleb muutuda tõhusamaks, valmistada kallimaid tooteid ja otsida uusi turge.
ASi Balbiino juhi Riho Niilsi sõnul on müügihindade tõus paratamatu, sest tootmiskulud kasvavad. "Selge on see, et kui ettevõtjal tootmises kulud kasvavad, siis omahind tõuseb ja seda raskem on toodet eksportida," lisas Niils.
Tema sõnul on lähiriikides, eelkõige Baltimaades, trendid täpselt samad, kuid Skandinaavia riikides on inflatsioon palju väiksem. "Sinna eksportides peab pidevalt hoidma omahinna võimalikult madalal," selgitas Niils. Selleks tuleb tema sõnul tootmist automatiseerida, sest tööjõukulud tõusevad praegu põhjendamatult kõige kiiremini.
Lisaks võib liialt kiire inflatsioonitempo Nordea analüütiku Kristiina Kruusa sõnul ohustada euro kasutuselevõttu, sest Eesti ei pruugi täita vajalikku inflatsioonikriteeriumit. "See aga võib kaasa tuua välisinvestorite usalduse kadumise Eesti majanduse vastu ning investeeringud võivad suunduda Eesti asemel teistesse riikidesse," rääkis Kruusa.
Esimest päeva rahandusministri ametis olnud Ivari Padari asemel küsimusi kommenteerinud majandusanalüüsi osakonna juhi Andrus Sääliku sõnul on eelkõige ohuks tööjõukulude kiire kallinemine, mis mõjutab siseturule müüdavate toodete hindu.
Seotud lood
Läti inflatsioon kasvas märtsis peamiselt
gaasi, toidu ja riiete kallinemise tõttu 8,5 protsendini, kirjutas
Bloomberg.
Statistikaameti andmetel kasvasid juunis
tootjahinnad töötlevas tööstuses aastatagusega võrreldes 8,4%. Maikuuga jäid
hinnad samale tasemele, kasvades vaid 0,1%, teatas majandus- ja
kommunikatsiooniministeerium.
Tallinna Lennujaama juhi Rein Loiki sõnul
on eestlased nagu tammi tagant lahti lastud, kes varem ei saanud osta, aga nüüd
saavad.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.