Maailmapanga juhi lähedase naistuttava
edutamine ja tavatu palgatõus on Poul Wolfowitzi kriitikuile ja lausvastastele
kätte mänginud tugeva trumbi, mis võib äärmisel juhul viia isegi pangajuhi
tagandamisele.
Skandaal lahvatas vahetult enne Maailmapanga ja Rahvusvahelise Valuutafondi igakevadist koosolekut, kus arutusel arenguabi ning liikmesriikide sissemaksed panga laenuvahendite täiendamiseks. Karta on, et tõsisemad ja olulisemad teemad kipuvad sedakorda jääma pangajuhi personaalküsimuse varju.
Lekkinud dokumentide järgi taotles 2005. aastal Maailmapanga juhiks saanud Wolfowitz oma samas pangas töötanud naistuttavale palgatõusu ja edutamist. Seda enne kui naine huvide konflikti vältimiseks - lähedaselt seotud isikud ei tohi panga reeglite järgi töötada teineteise alluvuses - Maailmapangast USA välisministeeriumisse üle viidi. Panga normidest väidetavalt kaks korda suurema palgatõusu ning konkursita kõrgemale ametikohale määramise järel teenib naine täna puhtalt kätte 193 590 dollarit aastas, mis on enam kui USA välisministri palk enne maksude mahaarvamist. Kriitika puudutab Wolfowitzi tegevust enne naise pangast lahkumist.
Panga töötajad, kes on juba Wolfowitzi ametisse määramisest saadik kahelnud tema sobivuses antud ametikohale, nõuavad pangajuhi tagasiastumist. Wolfowitz oli enne Maailmapanka tööleasumist USA asekaitseminister, kes koos Donald Rumsfeldiga kuulus president George W. Bushi administratsiooni sõjakamasse tiiba. Just tema oli üks Iraagi sõja peamisi ideolooge. Juba see fakt üksi seadis küsimärgi alla tema sobivuse maailma vaeseimate riikide abistamiseks ellu kutsutud organisatsiooni etteotsa. Ka mitmed Maailmapanga doonorriigid kahtlustasid, et see võib hakata panga laenupoliitikat suunama, karistades USA vastaseid ja soosides liitlasi.
Üldse ei meeldinud panga töötajatele ka võtmepositsioonide täitmine Wolfowitzi parteikaaslaste ning Pentagonist kaasa toodud meeskonnaga. Ning uue juhi isepäisus oluliste otsuste tegemisel. Kuulutades prioriteediks võitluse korruptsiooniga, peatas Wolfowitz panga nõukoguga konsulteerimata näiteks laenuabi Tšaadile, kui riigi valitsus otsustas sõjalisi kulutusi suurendada. Niisamuti jäi abist ilma Usbekistan, kus valitsus oli veriselt maha surunud rahva meeleavalduse. Ühtlasi aga nõudnud USA sõjaväebaaside riigist välja viimist. Suured summad on läinud Afganistani ja Iraaki, ka avas Wolfowitz vastuseisust hoolimata Bagdadis Maailmapanga esinduse.
Wolfowitzi toetajate sõnul on praegune rünnak otsitud ettekääne nende poolt, kes on uue juhi muudatuste vastu ja tahavad säilitada status quo'd. Viimast ühtlasi panga klientide valikul, kus Wolfowitz on nõudnud laenu tingimusena võitlust korruptsiooni vastu. Maailmapanga liikmesriikide survel on Wolfowitz juba oma poliitikas järeleandmisi teinud. Skandaal naistuttavaga õõnestab tema autoriteeti korruptsiooni osas veelgi.
Neljapäeval arutas Wolfowitzi küsimust 24-liikmeline panga nõukogu, mis Bushi nimetatud kandidaadi kaks aastat tagasi ametisse kinnitas. Otsust veel ei tehtud - ilmselt soovitakse enne konsulteerida sel nädalal Washingtoni kogunevate panga suuremate doonorriikide rahandusministrite ja teiste kõrgete ametnikega. Eriti kriitilised on Wolfowitzi vastu olnud mitmete Euroopa riikide esindajad, Valge Maja aga samas kinnitas, et Maailmapanga juhil on jätkuvalt president Bushi täielik usaldus ja toetus.
Seotud lood
Maailmapanga president Paul Wolfowitz
kohtus panga 24-liikmelise juhatusega, et anda aru onupojapoliitika süüdistuste
kohta. Maailmapanga juht on meedia tähelepanu alla sattunud ka katkiste sokkide
kandmisega, mis mošees kingade äravõtmisel paljastusid.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.