Ameerika Ühendriikides tehtud
ajuvähivaktsiini katsed osutusid esmastel andmetel edukaiks.
Kõige levinuma ja korduva ajukasvaja vormi - glioomi - tarbeks mõeldud vaktsiini tõhusust hinnati California ülikoolis tehtud kliinilistes katsetustes, kirjutas ScienceDaily.
Kaheteistkümnest inimesest koosneval katsegrupil näitas vaktsiin vitespen (tuntud kaubamärgi Oncophage all) võimet stimuleerida patsientide immuunsüsteemi võitluseks vähirakkude vastu, seega saavutati vaktsiini abil immuunvastus.
Kõigil katses osalenud patsientidel oli korduv ajukasvaja.
Vaktsiini toodetakse inimese endal kasvajarakkudest, selleks võetakse operatsioonil ajuvähist koetükke ning eraldatakse kasvajast antigeenid, mis suudavad vähirakkudega kokku puutudes tekitada immuunvastuse.
"Katsetega uurisime me vaktsiini abil saavutatud immuunvastuse ning võimaliku kasuteguri suhet," ütles doktor Andrew Parsa. Tema sõnul mõjus kasvajarakkude vastu saavutatud efekt julgustavalt, kuigi esimese ja teise etapi kliiniliste katsete otsene eesmärk polnud vaktsiini efektiivsuse hindamine.
California ülikooli ajuvähikeskuses tehtud kliiniliste katsete tulemusi esitleti eile Washingtonis Ameerika ajukirurgide assotsiatsiooni 75. kongressil.
Loe ka teisi Novaatori uudiseid.
Seotud lood
Küüslauk tapab rakke, mis põhjustavad
glioblastoomi – agressiivselt kulgevat ajuvähki, mis sageli põhjustab
surma.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.