Austria päevaleht Die Presse kirjutab, et
Eestis hakatakse energiaprobleemi ületama tuule abil.
Seejuures tõstetakse esile Hiiumaa tuulepargi projekti, mis õnnestumise korral saab olema võimsaim merre ehitatud energiarajatis maailmas.
Eesti energiakontsern Nelja Energia OÜ soovib Hiiumaale ehitada gigantsetes mõõtmetes tuulikutepargi, mis peaks hakkama tootma sama palju energiat kui üks suur tuumajaam, vahendas postimees.ee ajalehte.
Püsti on plaanis panna kuni 200 tuulegeneraatorit, mis annaks kokku ligi 1000 megavatti energiat, iga üksiku generaatori võimus jääks kolme ja kuue megavati vahele.
Mandrile hakataks elektrit juhtima merealuse kaabliga, kaalumisel on ka ühenduse loomine Rootsiga.
Eesti allikatele viidates kirjutab Die Presse, et tegemist oleks suurima merre ehitatud tuuleenergiarajatisega maailmas. Võrreldavates mõõtmetes tuuleparki kavatsetakse ehitada praegu vaid Rootsi linna Gävle lähedale.
Samas pole Hiiumaa tuulepargi rajamise puhul kõik finantsküsimused veel lahendatud, lähema aasta jooksul kavatsetakse piirkonnas aga läbi viia vastavad keskkonnauuringud.
Nelja Energia OÜ loodab Baltikumi ambitsioonikaima taastuvenergiaprojekti ehitustöödega pihta hakata 2010. aastal.
Austria ajaleht kirjutab ka, et Eesti peab praegu mõtlema võimalikule energiakriisile tulevikus, kuna põlevkiviressurssid ühel päeval ammenduvad, Vene gaasitarned on poliitilistel põhjustel kahtlased ning Baltikumi tuumaprojekt alles tulevikumuusika.
Eestis toodetakse praegu 90 protsenti elektri- ja soojusenergiast Narva jaamades, selleks kasutatakse aga väheefektiivset ja keskkonnaohtlikku põlevkivi.
Nõukogude aegadel oli Narva elektrijaamad Euroopa suurimad saastajad, ka praegu pärineb sealt 60 protsenti Eesti toodetud süsinikdioksiidist, mida aastas iga elaniku kohta toodetakse 13,9 tonni.
Euroopa Liidu uute ettekirjutuste kohaselt peavad kõik elektrijaamad 2015. aasta lõpuks vastama kõrgetele keskkonnastandarditele. Eesti on praeguseks renoveerinud vaid kaks energiatootmisblokki kaheksast.
Seotud lood
Eesti elektrisüsteemi toimimise eest
vastutav OÜ Põhivõrk ja Viru-Nigula tuuleparki haldav OÜ Nelja Energia leppisid
kokku tuulepargi puuduste likvideerimise edasises ajakavas.
Saksa transpordiminister Wolfgang Tiefensee
ütles, et Berliin plaanib ehitada tulevatel aastatel 30 avamere tuuleparki, et
jõuda taastuvenergia määra eesmärgini. See otsus tuli just siis, kui debatt
tuumaenergia üle Berliinis kuumeneb.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.