Konjunktuuriinstituudi juhtivteadur Leev
Kuum lausus tänasel EASi ja instituudi Eesti konkurentsivõimet tutvustaval
pressikonverentsil, et ambitsioonikaid riike tabab maailma konkurentsiedetabelis
edu. Eesti on tabelis kukkunud 2 kohta.
Tänasel Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ja Eesti Konjunktuuriinstituudi pressikonverentsil tutvustati Eesti konkurentsivõimet maailmamastaabis. Esitlusel tutvustatud ülevaatest selgus, et Eesti on maailmakonkurentsi edetabelis 22. kohal, mullusega võrreldes oli kukkumine kaks kohta. Euroopa Liidu arvestuses on Eesti sel aastal jällegi 10. kohal. Selleaastane esikolmik oli pingereas USA, Singapur ja Hongkong.
Soome kukkus võrreldes eelmise aastaga 7 kohta, jäädes pidama 17. kohale. Esimest aastat oli tabelis ka Leedu, saavutades 31. posotsiooni, kuid meie naabrit Lätit edetabelis polnudki. Suurnaaber Venemaa oli 43. positisoonil. Eestist tahapoole jäid teiste hulgas veel sellised riigid nagu Belgia, Prantsusmaa, Kreeka ja Ungari.
"Eelmisel aastal oli Eesti 20. kohal, oleme kukkunud mõned kohad. Meist on möödunud maailma ja ELi arvestuses Saksamaa ja Inglismaa," kommenteeris Leev Kuum ning lisas, et Eesti edetabelis kukkumise on põhjustanud tööturg (kiire palgakasv ning tööjõu kättesaadavus), tootlikkus, teaduslik infrastruktuur ning tervishoid ja keskkond. "Selleks et konkurentsis tõusta, peame oma tähelepanu pöörama oma nõrkadele lülidele. Kui suudame arendada infrastrukutuuri, siis tõuseme edatabelis taas," märkis Kuum.
Kõrge koha riikide konkurentsivõime edetabelis tagas hea majanduse seisund. "Majanduse seisundi edetabelis annab meile nii kõrge, 9. koha just hea seisund majanduses. Riigid vananevad. Tabelis tõusevad need riigid, kes on ambitsioonikad. Olles olnud 50 aastat arengupeetuse alla pidurdatud, oleme nüüd ambitsioonikamad kui kunagi varem ja see tagab edu," märkis Kuum pressikonverentsil.
Võrreldes USAga on Kuumi sõnul Eesti areng olnud 10 korda kiirem, kuigi oleme "tõotatud maast" sada korda väiksemad. "Eesti on USA-le 10 protsendipunkti võrra lähemale liikunud, mis on väga kõrge näitaja," võrdles Kuum Eestit konkurentsivõime edetabeli liidri USAga.
Tema sõnul ei oma konkurentsivõime kohapealt mitte mingisugust tähtsust riigi väiksus. "Ei tasu tunda riigi väiksuse koha pealt alavääruskompleksi, see ei maksa midagi. Kuid hea naaber maksab, aga palju! Edukatelt naabritelt on meile tulnud ka palju investeeringuid," märkis Kuum.
"Kokkuvõtvalt ütleksin, et Eesti konkurentsivõime püsib kõrgel tasemel, kuid on veel arenguruumi," lisas Kuum.
Eesti osales alates 1989. aastast läbiviidavas uuringus esimest korda 2001. aastal; tänavune uuring reastab 55 riiki. Täna tutvustatakse üle kogu maailma konkurentsiedetabeli tulemusi.
Seotud lood
Tänasest Eesti Konjunktuuriinstituudi
koostatud Eesti majandusolukorra ülevaatest selgus, et väga kiire kasv
ehitusturul on raugenud.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.