Tallinna äripindade turul on kiire hinnatõusu aeg
möödas ja tootlikkus vähenenud, mistõttu tulevad kiiret tulu soovivate
spekulantide asemele pikaajalised investorid.
Paljud eelistavad otse kinnisvarasse investeerimise asemel soetada eri kinnisvarafondide osakuid, kirjutas Äripäev.
Uus Maa Kinnisvarakonsultantide tegevdirektor Andres Hall rõhutab, et investeerimisel kehtib ikka ja alati reegel, et suurim kasvupotentsiaal peitub potentsiaalses defitsiidis.
Tänasel Eesti kinnisvaraturul on olukord paraku selline, et müüjate ootused on ülikõrged ning heade objektide müüjate omad veel kõrgemad. "Ajad, kus iga mees võis kinnisvara ostmise ning hinnatõusu ootamisega teenida kergelt arvestatava summa raha, on tänaseks möödas," lausub ta. Selleks, et kinnisvarainvesteeringud osutuksid ka edaspidi kasumlikeks on vaja järjest enam pöörata tähelepanu objektide analüüsile ning valikule.
Ta möönab, et kvaliteetsemat analüüsi suudavad läbi viia kogenud spetsialistid, mistõttu muutub järjest kohasemaks ise investeerimise asemel fondidesse raha paigutamine.
Eesti kinnisvaraturgu üldiselt vaadates ootab Hall suurimat hinnatõusu väiksemate linnade maade sektoris.
1Partner Kinnisvara tegevdirektor Martin Vahter soovib samuti vaadata, kus võib olla potentsiaalne defitsiit.
Vahter ise näeb seda eelkõige vanalinnas, mere läheduses või looduskaunis asukohas. Ilmselt ei üllata see valik kedagi: nimetatud sektorites on hinnad mõnevõrra kõrgemad. Seetõttu soovitab ta sellise kinnisvara omanikel hoida ja mitte müüa. Lisaks on investeerimise nišitooted Vahteri hinnangul mõisahooned.
Tuleb arvestada, et mõisad on sageli väga halvas seisukorras ja nende ostuhind moodustab tühise osa hilisematest investeeringutest. "Seetõttu sobivad need eelkõige rahakatele investoritele," märgib Vahter.
Seotud lood
Kinnisvaraekspert Pärnu OÜ juhatuse liige
Peeter Prisk ütles Äripäevale, et spekulantide suhteliselt suur osakaal Eesti
kinnisvaraturul on Eesti pankade poolt teadlikult tekitatud.
Jalaccell OÜ tegevjuht Laur Lubja ei usu,
et spekulandid on kinnisvaraturult lahkumisega hiljaks jäänud, kuid kui
raha võimaldaks, tegeleks isegi selles valdkonnas.
Uus Maa juht Mika Sucksdorff ütles
Äripäevale, et spekulante on jäänud tunduvalt vähemaks.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.