15. mail ilmus hea kolleegi Toom Pungase
poolt Novaatoris arvamuslugu Eesti leiutajate mahajäämusest ja mida teha, et
seda vähendada.
Ettepanekud ja soovitused igati head – ühiskondliku arvamuse muutmine, uus lähenemine koolitustele, tehnilise loometööga tegelevate inimeste toetamine. Aga mille vastu me võitleme?
Üks asi on leiutamine ja loometegevus, teine asi on tehnilistele lahendustele kaitsetaotluste esitamine.
Artiklist ei selgu, milliste näitajate järgi on saadud, et me Soomest 30 korda maas oleme. See mahajäämus võib olla nii suurem kui ka väiksem – kõik oleneb, mida ja kuidas tõlgendada.
Kiire päring patendiandmebaasis Delphion käesoleval aastal kõikide maailmas avaldatud patendidokumentide (sh patenditaotlused, patendid, jt dokumendid) järgi annab Soome ja Eesti kohta tuluemuseks vastavalt 5235 ja 74
patendidokumenti. Need on patendidokumendid, kus leiutaja või taotleja/omaniku aadressis on märgitud vastavalt Soome ja Eesti. Kas selle järgi võiks siis arvata, et mahajäämus on hoopis 70,7 korda?
Kui vaadelda näiteks ainult USA, Euroopa ja rahvusvahelisi patenditaotlusi või ainult siseriiklikke taotlusi, siis oleks tulemus hoopis teine. Samuti oleksid tulemused hoopis erinevad kui vaadata ainult patenditaotlusi või ainult kasulike mudelite registreerimistaotlusi.
Tuues sisse veel ka rahvaarvu ja teisi näitajaid võime jõuda aga omakorda teistsuguse tulemuseni, et võibolla see olukord ja mahajäämus üldse polegi nii hull?
Seotud lood
Eesti on madalaima leiundusaktiivsusega
Euroopa Liidu liikmesmaa. Meil on aastas miljoni elaniku kohta registreerimiseks
esitatud mõnikümmend leiutustaotlust, mis on ligi kümme korda madalam nõukogude
ajast ning jääb umbes samapalju maha Euroopa Liidu keskmisest.
Rahvusvaheline reitinguagentuur S&P Global Ratings
tõstis Freedom24 kaubamärki omava Freedom Finance Europe Ltd. pikaajalist krediidireitingut B-tasemelt B+-tasemele.