Saku Õlletehase tegevjuhi Ireneusz Smaga
sõnul toovad Eesti karmistuvad maksud ja aina rangemad müügipiirangud kõige enam
tulu Eesti naaberriikidele.
„Eesti on oma karmistuva maksusüsteemi ja alkoholipoliitikaga andmas oma eduka arengu eelised naaberriikidele,” sõnas erinevates rahvusvahelistes kontsernides töötanud Ireneusz Smaga. „Populaarne on Eestis öelda, et me pole alkoholi tarbivatest turistidest huvitatud, kuigi arvestades nende rolli Eesti majanduskasvus, kõlab see hooplemisena ajal, kui saetakse oksa, millel istutakse.”
Eesti Konjunktuuriinstituudi viimane alkoholitarbimise uuring näitas, et Eestit külastavate turistide jaoks on tuleku põhjuseks 56% osas odav, kuid kvaliteetne alkohol.
„Läti kolleegid on tunnistanud, et turistide voo suunamine Eestist Riiga on Läti tänase valitsuse üks teadlikke poliitikaid,” lisas Smaga. „Tõstes Eestis hüppeliselt alkoholi hinda ja keelustades võimaluse juua õhtusöögi kõrvale isegi klaas veini või õlut, anname potentsiaalsetele turistidele väga selge sõnumi - see riik ei ole koht, kus veeta puhkust või nädalavahetust.”
23. mail väljendas Sinebrychoffi tegevjuht Mikael Aro Soome väljaandes Taloussanomat oma rahulolu tänase olukorra üle, kus soomlaste import isiklikuks tarbeks Eestist on langenud.
10% + 20% tõusu korral oleks Eesti õlleaktsiis Euroopa Liidu riikide hulgas üheksandal kohal, edestades oluliselt kõiki teisi samaväärse majandus- ja maksutasemega riike. Eestis kehtiv õlleaktsiis on hetkel ligemale kahekordne võrreldes samasse majandusruumi kuuluva Läti ja Leeduga. 10% + 20% aktsiisitõusuga suureneks vahe veelgi. Eesti ja Läti õlleaktsiisi vahe oleks sellega pea sama suur, kui täna on Soome ja Eesti vahel ning mille tõttu on Soome riik kaotanud sadu miljoneid kroone aktsiisitulu alates Eesti ühinemisest Euroopa Liiduga.
Enne Saku Õlletehase juhatuse esimehe ametikohale asumist juhtis Smaga neli aastat Carlsbergi Poola tehase juhatuse liikmena ettevõtte müügi- ja logistikavaldkonda. Enne Carlsbergi asumist töötas Smaga kaheksa aastat Pepsi Cola Poola tehase müügidirektorina.
Seotud lood
Läti maksuameti andmetel kasvas Läti
alkoholitoodang esimeses kvartalis 40 protsenti. Eesti alkoholitootja ja
importija Liviko hinnangul kasvab Läti alkoholiturg Eesti arvel, sest siinsed
aktsiisitõusud ja alkoholimüügi piirangud annavad eelise lõunanaabritele, teatas
ettevõte.
Saku Õlletehas on lõpuks välja töötanud
toote, mis sobib ka soomlastele. Märtsis turule tulnud Saku Kuld on saanud
üllatavalt hea vastuvõtu.
Saku Õlletehase kokteilisari Sin on
uuringufirma AC Nielseni andmetel tänavusel hooajal endale haaranud turuliidri
positsiooni.
Westmani kaupluse juhataja Milvi Teniste
sõnul mõjutab õhtune alkoholipiirang neid kindlasti, kuidas täpsemalt ta veel
öelda ei osanud. "Eks lähimad päevad näitavad," lisas ta.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.