Peale selle, et riigikogu liikme palk 12
000 krooni võrra suureneb, saavad kaugemalt pärit rahvasaadikud iga kuu
elamiskulude katteks ligi 8000 krooni hüvitist, mis eraettevõtjatele teeb tuska,
kuid mida Mark Soosaar peab igati õigustatuks.
Soosaare sõnul ei saa tööd erasektoris ja rahvasaadiku tööd siiski võrrelda. "Riigikogu liige on ikkagi siia valitud ja me ei ole seda tööd siin tegemas raha pärast. Pean ütlema, et raha, mis saan riigikogust, ei kompenseeri mulle seda hingevalu, mida tunnen sellest, et ei saa oma põhitööd, oma filme teha," leiab Soosaar, kes elab Kadriorus ahiküttega korteris, mille üüri tasub riigikogu.
Lisaks rääkis Soosaar, et kui erasektoris maksab tööandja töövõtjale lähetuse eest tasu, siis riigikogulastele selle eest ei maksta, mistõttu on eluasemehüvitise maksmine igati loomulik, kirjutas SL Õhtuleht.
2002. aastal peaministrina SL Õhtulehele antud intervjuus ütles Siim Kallas, et riigikogu liikmesse tuleks suhtuda ühtemoodi töölisega, kes elamiskulud ise kannab. Reformierakonnal oli tol ajal ka juba ettepanekuid muudatusteks. "Süsteemi peab korrastama. Mingite ettepanekutega tuleme varsti ka välja. Olen üheselt seda meelt, et tegu on väga paha asjaga," nentis Kallas toona. Viimastel aastatel valitsusse kuulunud partei pole aga hüvitise maksmises muudatusi teinud.
Praegu kasutab hüvitist 28 parlamendisaadikut: Inara Luigas, Peep Aru, Mark Soosaar, Eldar Efendijev, Marko Pomerants, Kaia Iva, Urmas Klaas, Rein Aidma, Margus Lepik, Tiina Oraste, Jaan Kundla, Aleksei Lotman, Tiit Kuusmik, Kalle Palling, Jaak Aab, Kalev Kotkas, Jaanus Marrandi, Villu Reiljan, Kalvi Kõva, Väino Linde, Peeter Tulviste, Hannes Astok, Indrek Saar, Mai Treial, Aadu Must, Ene Kaups, Mart Jüssi ja Helmer Jõgi.
Seotud lood
Riigikogu plaanib mõnitamise vältimiseks
esinduskulude tõestamisest loobuda.
Riigikogu liikme staatuse seaduse töörühma
juht Kristiina Ojuland peab põhjendatuks täna Riigikogus esimesele lugemisele
tulevat eelnõu, mis tooks riigikogulaste taskusse automaatse maksuvaba hüvitise
ning vabastaks nad kohustusest tülikaid tšekke esitada.
Paljud maksumaksjad on arvamusel, et kava
vabastada Riigikogu liikmed hüvitatavate kulude tõestamisest on vastuolus võrdse
kohtlemise põhimõttega, mistõttu kogub Eesti Maksumaksjate Liit (EML) kava vastu
allkirju.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.