Euroopa Kohus leidis Göteborgi kodaniku
Klas Rosengreni esitatud hagi uurides, et Rootsis kehtestatud alkoholi
impordikeeld rikub Euroopa Liidu seadusi.
Juriidiline vaidlus netialkoholi lubamise või mittelubamise üle algas 2004. aastal, mil Klas Rosengren ja veel umbes viiskümmend Göteborgi kodanikku tellisid Hispaaniast veini ja lasid need endale koju saata. Kaup aga peeti Rootsi tollis kinni, kuna tellijad ei toonud kaupa ise riiki sisse.
Klas Rosengren esitas selle kohta hagi, mis nüüdseks on läbinud ka Euroopa Kohtu.
Euroopa Kohus otsustas, et eraisikutel alkoholi importimine ja seega ka netist alkoholi tellimine peab olema lubatud. Selline otsus on suureks hoobiks riigi alkoholimonopolile Systembolaget. Samas teatas Euroopa Kohus, et kõik eraisikud, kes alkoholi Rootsi impordivad, peavad endiselt maksma riigis kehtestatud makse. Erandiks on vaid need, kes alkoholi ise maale sisse toovad, kirjutas Rootsi majandusportaal di.se.
Euroopa Kohus ei pidanud piisavaks Rootsi riigi argumenti, et keeluga hoitakse rahva tervist, ning leidis, et eraisikute impordipiirang on "põhjendamatu kaupade vaba liikumise kvantitatiivne piiramine".
"Kohtu otsus tähendab, et lisaks Systembolagetile avati teinegi seaduslik alkoholimüügikanal," ütles Rootsi Euroopa Poliitiliste Uuringute Instituudi esindaja Jörgen Hettne.
Kuna aga inimesed peavad imporditud alkoholi pealt ka Rootsi aktsiise maksma, ei kujune netialkohol siiski eriti soodsaks ja sellelt eriti teenida ei õnnestu.
Kuidas täpselt kavatseb Rootsi riik alkoholi pealt aktsiise koguda, ei ole veel päris selge.
Seotud lood
Rootsi alkoholimonopol Systembolaget ei
usu, et tänane Euroopa Kohtu otsus lubada Rootsi kodanikel välismaistest
netipoodidest alkoholi tellida võiks midagi muuta, kuna aktsiisid peab maksma
tellija.
Soome ravimiamet peab aasta alguses
aadressil www.net-apteekki.com müügitegevusega alustanud netiapteeki
pettuseks.
Uue sarja esimene saade!
Elisa Eesti juht Andrus Hiiepuu rõhutab uhiuues sarjas “Juhtides tulevikku”, et suurfirmad liiguvad kestlikkuse suunas ja sellega kujundatakse ümber tööstusharud. Kes pole sellega kaasas, jääb lihtsalt maha.