Eile avaldatud World Monuments Fundi 100
maailma ohustatuma kultuuriobjekti nimekirjas on ka Peterburi linn, mida
ähvardab Gazpromi 396meetrise hoone ehitus.
Siinpuhul ei aita fondi ilmselt ka tema mõjukus ja raha, nentis gazeta.ru kommentaator. Praegu ei ole Venemaa olulisemas arhitektuuriansamblis Peterburis kõrghoone ehituseks veel koppa maasse löödud.
Ohustatud objekte leidub igas maailmajaos, peamised ohud on kliimamuutused, lokaalsed konfliktid, majanduslik surve, traditsioonide muutumine, vandalism ja turism. Antarktikas leiti ohus olevat seal hukkunud polaaruurija Scotti onn, mille kliimamuutustest tingitud lumesajud lõplikult hävitavad. Ohustatud objektide hulga poolest on esikohal USA. Nimekirjas on nii ürgseid indiaanlaste mälestisi kui kuulus Ameerikat läbiv Route 66, mis ärikaalutlustel sobimatute ehitistega lõplikult rikutakse. Indiaanlaste petroglüüfid (kirjad kivil) aga kannatavad hariliku vandalismi all - turistid peavad vajalikuks enda külaskäigu samuti kivis jäädvustada.
Positiivse uudisena võib märkida fondi poolt 1996. aastal alustatud programmi ohustatud objektide päästmiseks. Programmi aruannete kohaselt on sest ajast nimekirjas olnud 450 objekti 90 maalt ning 75% neist on olnud võimalik teravaima ohu nimekirjast välja arvata.
Fond on New Yorgist juhitav mittetulundusühing.
Seotud lood
Peterburi linnavalitsus kiitis kolmapäeval
heaks Vene gaasikompanii Gazpromi projekti ehitada linna ajaloolisse keskusse
firma peakorteri jaoks pilvelõhkuja.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.